| Nelucojoc a întrebat:

Salutare tuturor! Am cumparat o centrala noua in locuinta unei persoane in etate. Cea veche mergea full manual si incalzea anemic dar continuu. Caloriferele erau vesnic ametit de calde, dar se pare ca ii placea mai mult decat sa aiba 70 de grade setata temperatura in calorifer, iar termostatul sa porneasca de 2 ori pe zi, degajand doua valuri puternice urmate de racire continua, cel putin asa percepe organismul... Intre bare pentru cei ce se pricep tehnic: este ok pentru centrala sa cobor temperatura din calorifer, astfel termostatul sa o forteze sa mearga mai mult in timp cu randament mai mic? Cum influenteaza oare asta media de consum? Multumesc

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eficienta maxima a centralei se obține la temperatura minima a agentului termic. Nu o afirm eu, ci producătorii centralelor, chiar dacă mulți din specialiști au alta părere. Consultați manualul centralei și va veți convinge. La 70 de grade nu se mai recuperează mai nimic din condensare, astfel ca mare parte din caldura produsa prin arderea gazului se duce pe evacuare.
În condițiile în care caloriferele nu sunt dimensionate pentru a putea asigura necesarul termic la temperatura minima a centralei, aceasta trebuie setata pe minimul care poate asigura temperatura dorita.
Deci nu doar ca e ok sa cobori temperatura din calorifer ci chiar este foarte indicat, randamentul centralei fiind astfel mai mare, datorita reducerii pierderilor de căldură "pe cos".

| darrio2007 a răspuns:

Cand am montat centrala mi s-a recomandat ca agentul termic din calorifere sa fie setat la 70 de grade. Apa de la robinet la 40 de grade.

| mihai69 a răspuns:

Agentul termic trebuie să aibă pe tur cam 45-50 grade, maximum.

| darrio2007 a răspuns (pentru mihai69):

La 45 de grade speli vasele. Ca sa ajunga temperatura in camera la 20 de grade, centrala va functiona foarte mult decat daca ar fi la 70 de grade.

| mi25 a răspuns:

Agentul termic trebuie sa aiba peste 55 grade, cel mai optim 65 de grade. La 45-50 de grade este apa de spalat vase.laughing Eu am experimentat si cu 50-55 de grade si cu 65 grade. La 50 de grade caldura emanata de calorifere nu face fata temperaturii din locuinta.