| Alex200220175037157 a întrebat:

Salutare tuturor,am o mare dilema in legatura cu un gard de beton.
Am casa facuta chiar langa o valcea si usor usor a inceput sa dispara din teren,mici fisuri pe peretii casei momentan.
As vrea sa stiu daca exista ceva fonduri europene sau ceva de la ape Romane nu stiu ce sa zic, ceva de genul.
Nu imi permit sa fac singur un gard de aproape un miliard.
Multumesc, dau funda.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Mda cam naspa,dar inainte sa faci casa nu te gandii ca nu era o idee buna?
Malu ala ce spui tu ca dispare ar trebuie consolidat,inainte sa faci gard.
Nu am fost de fata cand sau facut,dar am vazut plasa din sarma zincata,dar din aia groasa,se vine pe acel mal,panta sau ce o fi,daca este abrupt trebuie sal mai tai sai dai panta mai lina,deci pe malu ala pui pietre mari,ceva gen stanca,dar bucati mai mici,pui una linga alta,apoi se prinde peste acea plasa de care spun de sarma zincata groasa.
Daca pui plasa de Buzau aia dispare in cativa ani,aia este fier mort,ala se bune in beton,deci nu descoperit,va oxida rapid.

La gard,ce ar fi bun sa faci gauri,dar de preferat cu ceva sfredel,burghiu pentru pamant cu o masina ceva,tactor sau ce masini de genul asta sunt,faci gauri adanci ceva d e genul cam pana la fundul valcelei,sau chiar mai jos,pui fier si torni beton,asta pana la suprafata,apoi unesti toti stalpii aia la suprafata ca un gardut.

Dar sa faci toate chestiile astea,cel mai indicat este sa mergi la primarie si sa le spui ce se intampla, in mod normal intr-o tara civilizata chestia asta trebuie sa o faca primaria din bani lor, adica sa consolideze acel parau, valcea ce spui tu.
Bine probabil de te vei duce o sa spuna aia ca or sa faca, dar or sa treaca la anul si multi ani pana cand primaria va face ceva.

Asa ca cel mai indicat este sa vinzi casa laughing dar o sa vina aici ala ce o cumpara si o sa avem problema tot acolo, dar zic pentru tine sa vinzi si sa faci casa altundeva.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu cred ca dai miliarde nici daca ai face un zid din beton.Ce lungime ai si ce inaltime, vorbesc de pe mal pana la fundu albiei acelui pariu?
Asa poti face un calcul cat beton cat fier bagi si cat te costa.Ai putea sa faci un zid de beton cat tine partea ta, dar adanc pana la fundul albiei paraului sau ce ai tu acasa.
Banui ca pe seceta nu mai are apa valceaua aia, deci poti face si sigur nu te costa nici milioane.
Betonul nu-i scump, nici al tare, dart cand nu ai bani asa este oricat ti se pare mult.

| Yuoia a răspuns:

Pentru asa ceva, nu se dau fonduri. Dar acel gard te-ar ajuta? Nu ar mai fi alunecai de teren? Ma indoiesc.

| Alex200220175037157 explică (pentru Yuoia):

Gardul as vrea sa fie 150 cm in pamant, si 250 cm inaltimea de la rasul pamantului, cu saltele de plasa de Buzau de 8, cu stalpi de sustinere.
Eu zic ca e singura metoda