| vallydboy a întrebat:

Salutare Tuturor,vreau sa torn o sapa de ciment intro camera la tara,la o batranica, are o camera cu dimensiunile, 4m lungime, 3 metri latime vreau sa ma ajutati cum procedez cati saci de ciment procedura corecta daca mai vine ceva pus jos inainte de pus materialul, raspunde care stie Ms dau Funda.

Răspuns Câştigător
| Florinell23 a răspuns:

Salut. Poi depinde cat ai de turnat... Reteta pentru sapa este 20 galeti de nisip la 1 sac de ciment. Uzi pe lamga perete si jumatea camerei, faci stalpii in boloboc si dupa incepi si faci camera. Nu neaparat poti sa faci asta la betoniera poti si la lopatahappy. Daca ai mult de turnat gen 7-10 cm se merita sa bagi armatura ca sa nu crape happy. sper ca ti-am fost de ajutorhappy
Numai bine si spor la treaba.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Intii iei nivelul. Daca pardoseala e nivelata, nu iti ia mai mult de doi saci, poate fi de ajuns si unul, daca e perfect dreapta si reusesti sa tragi o sapa de citiva mm( 3-4). Daca insa e denivelat, intra ciment in functie de denivelare. Daca diferenta de nivel e de 5-6 cm, te poti astepta, functie de loc, sa bagi vreo 4 saci de ciment

| viotedy a răspuns:

Daca are lut dedesubt poti pune o folie sa nu vina sapa pe pamant sa faca separatie.

| Darker a răspuns:

Cu ajutorul betonierei, nisip + ciment, in jur de 40 galeti de nisip de 15 kg. Bafta.