| anonim_4396 a întrebat:

Un unchi de-al meu a moștenit, de la părinții lui, o casă părăginită (construită din cărămidă în anul 1677) și care era racordată la toate utilitățile (gaz, curent, canalizare și apă curentă). De vândut, nu o vrea mai nimeni, iar cei care o vor dau mai nimic pe ea, ținând cont că este în intravilan (între case), are toate utilitățile pe teren, iar terenul este în suprafață de 218 mp. El nu știe dacă să o demoleze și apoi să construiască alta de la 0 sau să o renoveze (menționez că necesită reparații capitale). În caz că o demolează, ce trebuie să facă? Adică ce autorizații trebuie? Cumva trebuie să le oprească racordarea mai întâi? Mersi mult și vreau răspunsuri serioase, nu în batjocură.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru demolare este necesara o autorizatie de desființare. La curent bransamentul se poate tranfera pe o organizare de șantier, la apa si canalizare nu e cazul, la gaz se demonteaza contorul si din pacate repunerea in functiune va costa destul de mult, fiind necesara o noua instalatie cu proiectul aferent.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus este nevoie de autorizatie de demolare si apoi certificat de urbanism si autorizatie de constructie.

| JicaContra a răspuns:

Cand te duci dupa autorizatii, ciocul mic cu 1677, altfel te trezesti cu renovare fortata a unui monument istoric cu pastrarea unicitatii, si daca nu il renovezi sa primesti amenzi in draci

cat despre autorizatii, de la primarie se iau, asa ca intreaba acolo!

| oz_1736 a răspuns:

1677? Pai e monument istoric. Nu opresti racordarile, platesti ce consumi. Stiu de autorizatie de demolare, autorizatie de constructie, proiect de la proiectant

| SynapseNinja a răspuns:

Mă scuzați, anul construcției este 1977.