| benga94 a întrebat:

Salutare, vreau sa fac un acoperiș terasei, sunt poziționat spre soare, vara bate soarele
puternic. Vreau sa îmi fac acoperiș din policarbonat sau sticla exterioara policarbonat de 6mm și sticla de 8 mm sunt în Germania în Augsburg, preturile sunt wow de policarbonat, ma costa 9 mii de euro și de sticla ma costa 13mii. Toată lumea spune ca sticla e mai buna, eu ma gândesc ca da e mai stabil la ploaie la zăpadă dar la căldură nu bate soarele și mai puternic? Ce părere aveți?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nici policarbonatul si nici sticla nu vor opri razele solare. Ba dimpotrivă, ambele creează efect de sera, motiv pentru care, alaturi de polietilena, sunt principalele matrriale utilizate la construirea serelor.
Un acoperiș clasic, de țiglă, tabla sau șindrilă e soluția ideala. Daca ai ndaparat nevoie sa fie transparent, alege sticla 4 seasons.

| Demidol a răspuns:

Sticla? Pai sticla permite soarelui sa treaca (daca asta te deranjeaza). Se formeaza efectul de sera. Apoi, se poate sparge usor numai daca arunca vantul ceva mai greu pe ea.
Policarbonatul e mai rezistent la lovituri. Dar ca sa te fereasca si de soare, ia din cel colorat, fumuriu.