| Ilusion00 a întrebat:

Salutare. Vreau sa pun parchet intr-o camera dar nu as vrea sa mai torn sapa. A fost parchet vechi prin in cuisoare cum era odata pe vremuri. As vrea sa stiu ce fel de polistiren as putea sa pun in locul sapei. Mentionez ca nu e denivelat, doar niste santuri de 3cm intre placi.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu daca soluția ideala este sa pui ceva peste parchetul vechi. Orice soluție ai adopta, parchetul vechi se va altera dedesubt si te miri ce urmări poate avea.
Daca sub parchetul vechi ai niste placi, probabil sunt din pal simplu, numit pe vremuri "microporos". Eu l-as scoate si pe acesta, sa ramana parchetul gol. In locul lui as pune polistiren extrudat de 3-5 cm si apoi direct parchet laminat.
Daca totuși e in stare foarte buna si vrei sa il lași acolo, ti-as recomanda placi de fibra lemnoasă. Sunt cel mai bun material ce poate fi pussub parchet, din păcate se gasesc doar la 5 mm.

| cristi202 a răspuns:

Odata ce a fost prins parchetul in cuisoare, e posibil ca acele placi sa fie PAL, cum a zis si Regis. Nu ai fi primul caz care ar neglija acel PAL, punind parchetul deasupra, si mai apoi plingindu-se dupa cateva luni de miros de mucegai. Pentru ca sunt sanse reale ca PAL-ul sa putrezeasca acolo, si apoi va trebui sa iei tot de la inceput.
Eu zic sa scoti placile, si daca e denivelat locul, trage o sapa. Pentru 100-150 de lei cit iti vine, nu merita sa te complici, si faci lucrurile ca la carte. Iar daca sapa e trasa bine, scapi si de cheltuiala cu polistirenul expandat, poti sa pui folie speciala pentru parchet mai groasa, de 3 mm, iar din aceea gasesti foarte ieftina la Hornbach. Asa ca, vei ramane in pierdere doar cu cateva zeci de lei.

| darrio2007 a răspuns:

Extrudat de 2 sau de 3 cm grosime.

| xZeRo a răspuns:

Sub parchetul vechi e sapă turnată?

| Ilusion00 explică (pentru xZeRo):

As pune o poza sa vezi. nu as spune ca e sapa. sunt niste placi cu distanta de cativa cm jntre ele.

| xZeRo a răspuns:

Cauta pe eMAG: "Placi polistiren extrudat 6mm, izolatie parchet, pachet de 5mp".
Îndepărtează parchetul vechi, pune placi d-astea si pe urma il montezi pe cel nou. "