| Georgian22 a întrebat:

Salutare, vreau si eu o parere, vreau sa pun un tavan de rigips pe un tavan care a fost o tencuiala pe sipca.
Am dat jos tencuiala si a ramas doar sipca.
Sa ii pun osb si dupa rigips lipit de el cu negrese, sau sa-i fac profil din metal?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt avantaje si dezavantaje. Pe profile iti iese perfect drept, dar pierzi minim 7 cm din inaltime.
Pe OSB vei copia partial eventualele denivelari, dar pierzi doar 2-3 cm.

regis
| regis a răspuns:

Romeo tata, ce te retine sa dai block si ignore?!?
Da-i si producătorului din partea mea, teoria ii apartine.
Eu astept doar sa iti sustii argumentat afirmatia. Sau sa nu o faci, recunoscand astfel ca ai gafat. Si facand si pe desteptul, ti-ai aratat si nivelul de inteligență.
Eu am încheiat subiectul.

| relian a răspuns (pentru regis):

Eu locuiesc in state si aici toate casele asa sunt facute si nu de azi de ieri de cand au inventata astia ghips cartonul asta, ca doara nu la inventat romeo laughing deci orice casa ca e de 30 de mii sau de 30 de milioane are rigips peste tot inclusiv tavan,aptm orice locuinta aici asa este,in state nu exista casa,cladire comerciala, orice fara rigips, atata pe tavan cat si pereti.
Bine mai sunt unia care au tavan fals, dar si ala are patrate de rigips sau din izolatie.
Spune-i ca pe mine m-a blocat s, a caute pe Youtube sa vada casele in america sa caute cum se pune sheetrock "hot to instal sheetrock"o sa gaseasca video cate vrea, practica nu teorie laughing asa poate se mai trezeste si el la realitate ca se pare el doarme si acum laughing

| darrio2007 a răspuns:

Ar fi mai indicat sa faci din profile. Dar astupa golurile dintre sipci mai intai. Si pune material termoizolant intre rigips si vechiul tavan.

| relian a răspuns:

Daca sipcile alea ce spui tu sunt drepte si stau fara sa se miste poti prinde rigipsul direct de ele.
Daca nu-s drepte, atunci prinzi de acele sipci polistiren, faci un profil pe ala prinzi dupa rigips, dai gled, vospea si ai terminat lucrarea.

| romeo78 a răspuns:

Tehnic, dacă locuiți în o localitate cu o circulație rutieră intensă ar fi de evitat.
Dar, fiecare face cum dorește. Dar, plăcile de rigips se folosesc doar pentru pereți verticali.
Dar, poate aveți noroc și vă va rezista măcar 10 ani, acest planșeu din rigips.

| regis a răspuns (pentru romeo78):

Romeo, circulatia rutiera nu afecteaza casele corect construite. Si daca un tavan de rigipa nu tine din cauza traficului, inseamna ca restul casei e pe cale sa prăbușească.
Acum treaca-mearga treaba cu traficul, dar plăcile de rigips se folosesc doar pentru pereți verticali?!? Pe asta de unde ai scos-o? E cea mai mare aberatie pe care am auzit-o pe tema rigipsului, nici nu ma obosesc sa o combat.
In privinta rezistentei in timp, ai vrea sa cari cate un surub pentru fiecare tavan de rigips care a depasit nu 10, ci 50 de ani?

| romeo78 a răspuns (pentru regis):

Băiatule ai făcut școală de meserii? Băiatule ai studiat despre rezistență?
Băiatule ai studiat despre vibrații?
Atunci, stai jos și liniște!
Când vei studia, citi, documenta despre tot ce am scris aici, atunci mai vorbește!
Apropo, caută pe YouTube despre incidentul de la o școală din București, când a căzut pe hol tot tavanul fals, din rigips, dacă nu greșesc!
Eu nu alerg după titlurile de aici, cum fac unii! Eu scriu, doar dacă știu!

| regis a răspuns (pentru romeo78):

Bai baiatule, nu am facut scoala de rigips, dar au facut-o altii.
Dar daca scrii numa ce stii, eu unul deduc ca ar trebui sa te cam las de scris, cel putin in domeniul asta.
Incidentul din București si alte asemenea nu ma interesează deloc, daca tu esti interesat aprofundeaza si mergi la cauze.
Pana atunci, daca sustii ca esti documentat, posteaza aici un argument in favoarea afirmatiei "placile de rigips se folosesc doar pentru peretii verticali." Cand spun argument, nu ma refer la o parere personala, ci la un document, o expertiză sau vreun normativ care sa ateste asta, macar la nivel de recomandare.
Ca si contraargument, eu iti pun linkul catre Normele de exploatare si întreținere, un fel de manual de baza al marcii Rigips. Vezi ce zice pagina 17.
https://www.rigips.ro/......U-INTERIOR

| romeo78 a răspuns (pentru regis):

Block și ignor meriți!
Ce scrie e teoretic.
Practica e mai complicată!

| relian a răspuns (pentru regis):

laughing nu ai ce discuta cu romeo,el blocheaza pe toti care nu sunt de acord cu el,indiferent ca e bine sau rau trebuie sa spui ca el, altfel iti da ignore laughing Si daca iarati video, ma si mira ca intra pe aici dar sa caute pe youube sa vada video nu cauta, cas balamuc, dar el nu-i curios, ce stie el e litera de lege laughing dar habar nu are nici pe ce planeta sta.
Pt tavane se foloseste rigipsul de 16 mm, chiar asa se si numeste rigips pentru tavane.
Dar oamenii sa nu dea banii prea multi folosesc rigips de 13 mm, dar rigipsul pentru tavane ala este de 16 mm.
La pereti se foloseste de regula ala de 13 mm, dar este rigips si de 25 mm laughing
Dar romeo stie mai bine ca aia ce fabrica, ca vorba aia doara el a inventat rigipsul laughing te pui tu cu el.Ai primit ignore, asa cum mi-a dat si mie si la f multi laughing