| xbebex a întrebat:

Salutari am mai lasat o intrebare referitoare la galagie. acum ce as vrea sa fac daca cunoate cineva materialele de constructii si anume cele fonice. as vrea sa imi antifonez podeaua si pereti apartamentului pentru ca am un baietel de 4 anisori si se cam vaieta vecinu de sub noi de galagie de fapt ma cert pe fiecare zi cu el. eu as vrea sa evit situatiile astea si sa incerc sa antifonez podeaua si pereti ce materiale ar trebui sa iau si sa fie cat mai bune adica sa nu se mai auda cand copilul cade sau tranteste vreo jucarie. astept raspuns si unpic de indrumare la folosirea acelor materiale.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai bani? Baga-i in pluta, e cel mai bun izolator fonic. Dar si te "usuca" la buzunar.

| relian a răspuns:

Podeaua pui parchet si sub placi de pluta,mai multe nu poti face.
Peretii eventual sai plachezi cu bureti laughing dar va arata casa nu stiu cam naspa, dar asta e. Daca pui bureti pe toti peretii poti sa dai si petrecere, nu va mai auzi ala nimic.
Cred ca no sa pui tu bureti pe pereti, asa ca alt material tot pluta ar fi dar sa lipesti de pereti, apoi sa faci linga zid alt zid de profile, pui rigips si aia e tot.Sau poti baga intre vata minerala, vata de sticla.
Am intrat odata intr-un aptm toti pereti erau placati cu bureti negrii si asa nu drepti cu denivelari, cred ca erau speciali pentru asa ceva, aia care erau acolo faceau muzica in acel aptm.Nu se auzea afara sau la vecini nimic.Asta ar fi cel mai ieftin dara sa stai cu bureti in casa pe pereti e urat.Sub parchet aveau placi de pluta.

| lpavel a răspuns:

Iata aici un link de poti cumpara materiale :
http://www.details.ro/shop/category.php?id_category=15
Dar sa stii ca nu e asa simplu... trebuie sa-ti renovezi tot apartamentul sau daca vrei numai o camera atunci toata camera... Pentru ca aceste materiale vin puse dupa un perete de ghips carton sau la podele sub parcheta/gresie! Mai exista niste placi fonice de aprox. 60cm x 60cm care trebuiesc lipite pe perete cu un adeziv special si nu mai trebuie sa faci pereti din nou dar toata camera va arata cam ciudat sa zic asa apoi podeaua tot ramane neizolata ca aia e numai pentru pereti.
Deci cam complicata situatia!