| ionutmaruta a întrebat:

Am o problema cu o centrala Ariston. Acum 2 zile am scos apa din toate caloriferele si am bagat apa in centrala pana la 1.5 bari. I-am dat drumul vreo 10 minute si a mers perfect, presiunea crescand pana aproape de 3 bari, dupa care am oprit-o. Ieri cand am venit de la servici, aveam cam 2.2 bari presiune pe manometru. Am mai scos apa din caloriferul de la bucatarie pana la 1.5. Nu am mai pornit centrala. Azi la fel presiune crescuta. pana pe la 2.2 bari. Am dat drumul la centrala sa vad cum se comporta. Dupa vreo 5-7 minute s-a auzit un fasait in ea si a inceput sa curga apa.
Apa curgea pe o teava cu filet aflata in stanga centralei sub ea. Am desfacut capacul si am vazut ca este un buton cu bulina rosie in capat, care era strans spre dreapta la maxim, dar apa tot curgea, si daca invarteai maxim 1 cm spre stanga curgea apa si mai mult. Am scos centrala din priza si am incercat sa mai invart spre dreapta. Mergea maxim 1 cm si parea ca este strans la maxim acel buton, dar apa tot picura rapid din ea. Am invartit spre stanga si merge 1 cm maxm dupa care se da peste cap, si tot asa. In fine am scos toata apa, am strans butonul acela spre dreapta, am bagat apa in centrala din alt robinet din partea dreapta pana pe la 1.5 bari si am pornit centrala... S-a ridicat presiunea pana pe la 2.2 bari si a inceput sa picure... Nu atat de des dar cu cat crestea presiunea de la 1.9 la 2.2 picura cam 3-4 picaturi pe secunda.
Mi-a zis cineva prin telefon sa scot iar apa din calorifere in timp ce merge centrala. Asa am facut si am scos din toate caloriferele cam 200-300 ml intr-o sticla, pana presiunea a ajuns la 1.5 bari. Acum centrala este pornita si numai depaseste 1.5 bari, iar cand face pauza intre porniri scade presiunea pana pe la 1.2 bari.

Acum intrebarea e daca maine cand o sa ajung acasa o sa gasesc iar centrala la 2.2 bari. Este o problema din centrala sau mi-a crescut mereu presiunea cand nu am scos apa din calorifere in timp ce centrala era pornita?

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Of, interesante operatiuni cu centrala pornita... Nu ai sunat sa vorbesti cu un profesionist? Si eu am avut o problema de genul asta de curind, plecasem de acasa si ramasese presiune scazuta in centrala, iar nevasta-mea ma blestema ca nu avea apa calda sa o spele pe aia mica. Injineru' a zis asa - se da frumos drumul la apa in instalatie LA RECE cit sa ai presiunea in centrala intre 1.2 si 1.5. Poate mai binevoiesti si sa aerisesti caloriferele intre timp, cu atit mai bine, insa ideea e sa ai maxim 1.5 dupa ce ai aerisit instalatia, LA RECE. Cind bagi caldura, normal ca toate cele se vor dilata, dar presiunea ar trebui sa stea sub 2. Daca e peste 2, atunci cam e buba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa curgea prin supapa de siguranta. E bine, altfel explodeaza centrala. La cald presiunea creste. Totusi, e ciudat ce se intimpla in mod repetat. Cheama mai bine service-ul.