| anonim_4396 a întrebat:

Salutari!
Diferențe dintre o soba placata cu faianță și o soba din teracota?
Este cu mult mai costisitoare o soba cu faianță?
Soba cu faianță se strica mai repede decât teracota?

Răspuns Câştigător
| lCupidon a răspuns:

Nu am construit cu mana mea, insa am vazut in mai multe ocazii cum se construieste si una si alta.
Soba de teracota are in ea caramizi refractare, dar numai ca o captuseala a focarului si ca pereti de compartimentare a traseelor de fum. Peretii exteriori sunt doar din teracota, cu o umplutura de pamant/lut/argila si cu bucati de tigla solzi. E cu totul alta structura decat a unei sobe îmbrăcate in faianta, care are nevoie (pe langa focar si canalele de fum) de un perete de caramida pe care sa fie aplicata.
Despre eficienta e greu de spus cu precizie. La aceeasi tehnica, e ceva mai greu de incalzit o soba de faianta, plus ca nu stiu cum se comporta la temperaturi extreme. Pe de alta parte, internetul e plin de modele de sobe in diverse variante. Eu am o centrala pe gaz, dar daca ar fi sa ma incalzesc pe lemne cu siguranță nu as merge pe o soba clasica ci probabil pe o adaptare a unei sobe din caramida in clopote, care sa funcționeze ca o centrala pe aer cald si sa încălzească întreaga casă. Si chiar daca ar fi doar o teracota clasica, focarul l-as uni cu cenusarul si l-as face cat mai inalt, iar aerul necesar arderii l-as aduce direct din exterior, si l-as introduce in partea de sus a focarului si nu prin cenusar, cum se face traditional.
Astfel, soba nu ar consuma oxigenul din camera, capacitatea de incarcare ar fi aproape dubla, iar focul arzand de sus in jos ar dura mult mai mult, similar unui chibrit care arde in 3-4 secunde daca e tinut cu capul in jos si in 15-20 de secunde daca este tinut in sus.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se pare ca alea cu teracota stau fierbinti mai mult daca le inchizi

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa-i. Plus că din moment ce faianța e mult mai subțire decât teracota, se răcește repede.

| regis a răspuns (pentru Catrice):

E exact pe dod. O soba de teracota este cladita din cahle, care sunt destul de subtiri, motiv pentru care in spate se umplu cu pamant si bucati de tigla.
O soba placata cu faianta este de fapt o soba cladita din caramida, care este mult mai groasa, faianta fiind doar un adaos.

| Catrice a răspuns (pentru regis):

Ai văzut vreodată o soba de teracota? Poate astea "moderne" nu au, dar stau la casa cu soba făcută acum zeci de ani și are pe interior cărămidă, de care sunt prinse plăcile de teracota.

| regis a răspuns (pentru Catrice):

Am vazut si pe dinauntru, nu doar pe finafara.
Caramida se foloseste doar la placarea focarului si la compartimentarea traseelor de fum. Ba chiar si aceea este caramida refractara, mult mai subtire decat caramida normala.
Dar peretii sobei sunt construiti din cahlele umplute cu pamant si bucati de tigla.
Uite un filmulet edificator:
https://youtu.be/x40Y8OG_Su8

| Catrice a răspuns (pentru regis):

Se numește lut și cărămizile sunt de fapt samote.
Nu știu, tot ce știu e că îmi știu soba și în compartimentul unde faci focul e 'captusita' cu cărămidă, până în partea de sus, că doar acolo s principalul loc unde se formează căldura.

| regis a răspuns (pentru Catrice):

Lut sau argilă, in final tot pamant este, iar samota este materialul din care este fabricată cărămida refractara. Deci una peste alta, e acelasi lucru.
Ideea era ca soba de teracota, spre deosebire de cea placata cu faianta nu este cladita din caramida, avand peretii mult mai subtiri.

| Catrice a răspuns (pentru regis):

Pe aici, la alea le zice șamotă și cărămida normala e aia 'cu gauri' și se folosește lut. Poate in alte părți o fi diferit.
Sobele cu plita au pereții mai subțiri.
Am văzut o singura data o soba de faianță și nu părea prea groasa.

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

Esti sigur?
Soba de teracota are in ea samota, care tot un fel de caramida e, doar ca retine mult mai bine caldura. De aceea o soba se incalzeste mai greu, dar si tine mai mult cald. Avantaj net soba de teracota.

| lCupidon a răspuns (pentru cristi202):

Nu am construit cu mana mea, insa am vazut in mai multe ocazii cum se construieste si una si alta.
Soba de teracota are in ea caramizi refractare, dar numai ca o captuseala a focarului si ca pereti de compartimentare a traseelor de fum. Peretii exteriori sunt doar din teracota, cu o umplutura de pamant/lut/argila si cu bucati de tigla solzi. E cu totul alta structura decat a unei sobe îmbrăcate in faianta, care are nevoie (pe langa focar si canalele de fum) de un perete de caramida pe care sa fie aplicata.
Despre eficienta e greu de spus cu precizie. La aceeasi tehnica, e ceva mai greu de incalzit o soba de faianta, plus ca nu stiu cum se comporta la temperaturi extreme. Pe de alta parte, internetul e plin de modele de sobe in diverse variante. Eu am o centrala pe gaz, dar daca ar fi sa ma incalzesc pe lemne cu siguranță nu as merge pe o soba clasica ci probabil pe o adaptare a unei sobe din caramida in clopote, care sa funcționeze ca o centrala pe aer cald si sa încălzească întreaga casă. Si chiar daca ar fi doar o teracota clasica, focarul l-as uni cu cenusarul si l-as face cat mai inalt, iar aerul necesar arderii l-as aduce direct din exterior, si l-as introduce in partea de sus a focarului si nu prin cenusar, cum se face traditional.
Astfel, soba nu ar consuma oxigenul din camera, capacitatea de incarcare ar fi aproape dubla, iar focul arzand de sus in jos ar dura mult mai mult, similar unui chibrit care arde in 3-4 secunde daca e tinut cu capul in jos si in 15-20 de secunde daca este tinut in sus.

| lCupidon a răspuns:

Despre preț, dintre soba de teracota și cea cu faianță, care e mai scumpa, și cu cât?