| burhanbei a întrebat:

Salve, doresc un sfat de la cunoscatori. daca as placa o fosa septica cu BCA de 15, as gresi? daca nu e ok as vrea sa stiu dc?
multumiri anticipate.

Răspuns Câştigător
| geflomedia a răspuns:

BCA nu este recomandat constructiilor in mediu de umezeala mare.
Nu suporta in timp compresia placii acelei fose (placa ce acopera fosa).
Infiltrare a apei in BCA si tencuiala, stabilitatea de separare a decantorului daca este folosit este instabila.
BCA se comporta ca un burete.
Nu este recomandat.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e ok, pentru ca BCA-ul nu prea se impaca cu apa. Betonul e solutia cea mai la indemana daca doresti o fosa etansa, de preferat cu trei compartimente. Daca doresti o fosa neetansa, atunci merge caramida, iar in jurul ei piatra sau sort.

| Hombre a răspuns:

Total gresit orice fel de caramida, cofreaza si beton, grisime max, 15 cm si la fiecare 30, 40 cm perete bagi o bara fier-beton 8-10mm pe orizontala. Daca vrei mai multe amanunte intreaba-ma.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Cofreaza omule groapa si toarna beton