| JulyDreams a întrebat:

Saptamana asta au fost taiati copacii din fata blocului sad Au venit niste muncitori cu drujbe si au taiat din crengi. Inainte erau pana la etajul 4, acum numai pana la 2-3. Ce oameni rai sad Nu inteleg de ce i-au scurtat asa mult?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe strada noastra, in fata casei, au existat 8 tei frumosi, de cca. 40 ani. Primavara emanau un parfum de vis, care s-a simtit de la sute de metrii.
Intr-un an s-a hotarat amenajarea a 2 treceri pietonale si amenajarii unei parcari cu plata langa trotuar.
Cum proiectul se face la birou si rareori la fata locului, l-au trimis pe Dorel si echipa lui la treaba.
Au constatat ca, cei doi tei din cele doua capete sunt exact unde ar veni trecerile de pietoni, deci trebuie taiati. De asemenea, unde "cade" locul pentru ceasul de parcare este exact in locul celui de al 3-lea tei din rand.
Au inceput lucrarile de "reabilitare" a carosabilului si a trotuarului, in urma carora un camion a rupt trunchiul celui a 5-lea tei, deci a devenit periculos sa cada.
La terminarea lucrarilor pe carosabil, au trimis o echipa sa taie cei doi tei din capete, cel al 3-lea si al 5-lea.
Zis si facut, echipa a inceput taierile, dar... cu incepere din sensul OPUS. S-au taiat 4 tei sanatosi!
Dupa taieri si-au dat seama de greseala si au taiat si al 3-lea si al 5-lea, numarat in sensul bun.
In total 6 tei distrusi din 8.
Afland de cele intamplate, in urma reclamatiilor primite de la locatari, s-au taiat si cei doi tei ramasi, cu promisiunea de re-plantare cu copaci noi.
Intr-adevar, au venit, masurat si plantat 12 noi copaci, dar carora nu le-a placut locul.
Dupa 3 ani (toamna trecuta) pe 3 din copacii noi au mai existat ceva frunze, restul toti uscati.
Circulatia masinilor insa s-a marit considerabil, cu poluarea aferenta. crying

| Violleta2022 a răspuns:

Aici nu-i vorba de rautate, dar tu esti prea mic sa intelegi.
Asa trebuie sa facem copacilor, primavara se taie crengile, se curata de uscaciuni si ei revin in forta.

| Simpatic a răspuns:

Nu sunt oameni rai, au taiat acei copaci in baza unei hartii de la primarie gen sau alta autoritate (imi scapa acum numele), nu poti taia copaci asa dupa cum te taie capul!

| MihaelaDart a răspuns:

Nu-s deloc rai, in fiecare an, februarie-aprilie se taie din crengi pana aproape de trunchi pentru a le da coroana frumoasa pana in vara. Noile ramuri cresc repede si in plus de asta cand e furtuna face si un bine locuintelor care sunt in apropierea acestor copaci.

| JulyDreams explică (pentru MihaelaDart):

Nu stiu cat de repede or sa creasca, ca erau crengi groase cat piciorul meu... ca sa zic asa

| MihaelaDart a răspuns (pentru JulyDreams):

Vor crește, te asigur. Este regenarea copacului. Dacă era să îl taie îl puteau să îl elimine de tot, tăindu-l treptat scoțându-i și rădăcina.

| cfrtobias a răspuns:

Poate riscau sa accidenteze pe cineva, daca taiau un pic poate nu avea rost

| JulyDreams explică (pentru cfrtobias):

Nu riscau sa decapiteze pe nimeni

| TheGentleman a răspuns:

1. A tăia crengile nu e totuna cu a tăia copacii. Ele vor crește din nou.

2. Tăierea crengilor periodic pot ajuta copacul să se dezvolte sănătos

3. Având în vedere că se află în fața blocului, tăierea are un rol practic: mie nu mi-ar conveni să nu mai am lumină naturală din cauza copacilor și nici să-și facă porumbeii și ciorile cuib

| Andrei200202 a răspuns:

Daca era plop, acesta generează un puf la care unii sunt alergici asa ca trebuie tăiat din crengi

| JulyDreams explică:

Rahat de ciori nu filtreaza, ca doar nu zboara. Dar mai trec uneori pe sub pomi cantand "fiare vechi" laughing

| Dennis1993 a răspuns:

Au fost tăiați cu gândul ca la o eventuala zăpadă sau furtună se pot rupe și ranii pe cineva sau pot distruge mașini sau alte lucruri din jurul lor.