| cosss a întrebat:

Se poate face o sera din policarbonat? Avantaje sau dezavantaje. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Sera se poate face, problema insa este alta. Policarbonatii contin bisfenol, care in contact cu caldura (pentru ca vorbim despre o sera totusi) elimina substante nocive ce pot contamina culturile.Riscurile nu sunt directe, afectand cultura, insa afecteaza in timp consumatorul.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Policarbonatul se folosește de ani de zile la construcția serelor.
Avantaje: durata de viață, proprietățile termoizolante, greutatea redusa, debitarea ușoară.
Dezavantaje: costul mai ridicat decat al foliei de polietilenă.
Inca nu am văzut o sera din sticla dubla si nu îmi imaginez cum ar putea fi mai economica, cat timp la aceeași grosime, sticla simpla e de 3 ori mai scumpa decât policarbonatul dublu.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu se recomanda, din multiple motive (printre care si pretul ridicat).
Daca faci o sera si pentru iarna, atunci cel mai economic wstw sa faci cu perete dubla de STICLA. Daca doresti s-o folosesti doar de primavara pana toamna (fara perioada de zapada), atunci este mai economic sa folosesti folie de polietilena groasa.
Folia se poate combina si cu sticla, astfel ca folia sa fie in interior.

| mihai69 a răspuns:

Se poate, dar nu rezistă bine în timp. Chiar dacă producătorii susțin altceva.
Nu prea există multe materiale plastice care să supraviețuiască multă vreme radiației UV tot mai agresive în ultimul timp.