| vrednic a întrebat:

Se poate monta parchet peste parchet? Parchetul vechi este din 1995 in 3 starturi.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, dar e păcat.

| vrednic explică (pentru regis):

De ce este pacat?
situatia sufrageriei respective, cu suprafata destul de mare, a fost dotata cu parchet in 1995 (constructia blocului), asa cum se facea atunci, adica cu parchet care arata ca si acum ( grosime ~22mm din placi de lemn imbinate astfel: starturile exterioare paralele cu strat intermediar perpendicular), dar are portiuni care flexeaza usor, probabil nu are ceva substrat dedesubt, si pe deasupra are portiuni zgariate de oarece canapele cu structuri metalice de care am scapat happy. Fara acele portiuni zgariate, care nu pot fi reparate cu lac, arata chiar ok, pe langa asta exista aici multa mobila destul de grea care nu prea am unde sa o mut. Ma gandeam as putea sa pun peste parchet existent, un substrat + parchet clichet, mutand mobila de pe o jumatate din incapere pe cealalta jumatare a incaperii, apoi dupa montarea parchetului pe jumatate, procedand invers.M-ar ajuta evident orice sfat despre tipul substratului si tipul parchetului potrivit si despre procedura descrisa.

regis
| regis a răspuns:

Pai ai doua variante:
1. slefuiesti parchetul triplu stratificat si il lacuiesti. Indiferent de an, trebuie sa aiba un strat de uzura, care se poate reconditiona. La 22 sigur acel strat este foarte gros.
2. Scoti parchetul triplu stratificat (iti ia cel mult o jumatate de ora) si il pui pe cel nou dupa instructiunile producatorului.
De aceea zic ca e pacat sa il pui peste.

| darrio2007 a răspuns:

Cum adica in trei straturi? Ca nu prea inteleg.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar un meserias care monteaza parchet stie daca se poate, cauta pe google meseriasi care monteaza parchet, suna l si intreaba l pe el.

| KR0NSTADT a răspuns:

Da, se poate. Un meseriaș îl poate pune foarte repede.

| mihaela000ela a răspuns:

Din experienta, va spun ca in timp, veti constata ca nu este solutia ideala.