| imihaistoian a întrebat:

Se poate pune in camera de zi in loc lustra o plafoniera? Este incorecta estetic plafoniera?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La tine in casă faci cum doresti, tie trebuie sa i ti placă, ca daca te i ei după toată lumea e nasol, fiecare are altă idee si nu o sa mai intelegi nimic, acum se poartă si neoanele acelea vechi cu tub in dormitor sau in sufragerie, datorită consumului redus de energie electrică, daca pui plafonieră o sa fie dificil de schimbat becurile cand se ard, ca fiind montată sus in tavan cei avea nevoie de scară sa urci sa schimbi, dar te descurci tu din moment ce pui plafonieră.

| untu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Neoanele vechi cu tub in sufragerie sau in dormitor? Nu sade bine si nu se potrivea in afara de bucătărie sau in baie, deoarece este toxic pentru sănătatea ochilor!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Majoritatea plafonierelor sunt pe un bec limitat la 60 w ( lumina chioara ) ca sa nu sparga sticla de la caldura. Cele cu neon nu sunt mai bune. Lampi cu tuburi de neon pui cate vrei, mari, multe, lumina cat vrei dar e f nesanatoasa. Sfant ramane lustra cu lumina indirecta ( sa bata in plafon ) cca 3 becuri incandescente minim de 60 w / buc cu comanda pe 2 butoane. Ca sa incerci sa faci economie de curent din becuri e o prostie. E calculat ca iluminatul in casa e cel mai mic consumator din toate.

| untu a răspuns:

E bine, nu-i nici o problema! Sa nu fie praf pe becuri! E foarte bine ca o sa faci economie la curent!

| tril a răspuns:

Nu este incorect estetic. Insa plafoniera da mai putina lumina.

| Danger30 a răspuns:

Da, se poate, dar depinde si cat de mare este camera de zi, eu lucrez in domeniul constructiilor ( mai mult finisaje cum ar fi, zugravit, pus gresie, faianta, parchet, etc ), iar majoritatea persoanelor la care am lucrat optau pentru plafoniere, partea buna la acestea este ca nu sunt ca lustrele, poti monta mai multe intr-o singura camera, dar asta depinde de mai multi factori, ca de exemplu marimea camerei, cum e mobilata ( daca e un stil mai modern sunt mai frumoase plafonierele, dar daca e un stil mai clasic e mai frumoasa lustra ), oricum, decizia e la tine, ambele sunt alegeri bune