| smaranta a întrebat:

Si mai am o intrebare pentru. cei de meserie sau cunoscatori:care e cel mai bun material pentru o scara interioara, lemn, beton, metal?

Răspuns Câştigător
| DMV a răspuns:

Multa bafta! Sa ai o casa rezistenta si bine izolata (ca astea-s problemele principale).
Vitruviu conditiona o cladire din 3 puncte de vedere: FIRMITAS - sa fie solida, UTILITAS - sa nu fie toaleta in partea cealalta a casei; si VENUSTAS - sa fie frumoasa, sa aiba o expresie.
Daca un om pregatit in domeniu a aprobat proiectul tau, inseamna ca ai abilitati in arhitectura si te felicit, nu doar pentru ca ai reusit sa faci bine o treaba care unii nici dupa 3-4-5 ani de scoala nu reusesc sa faca bine (un student la arhitectura in anul 3 ar trebui sa poata proiecta de unul singur o locuinta), ci si pentru ca ai reusit sa iti indeplinesti un vis: ai facut o casa care ritmeaza cu viata ta. E personalizata de tine. Sa vezi ce sentiment vei avea cand va fi gata casa...
Daca mai ai nevoie de sfaturi poti sa-mi ceri oricand, da-mi PM daca nu vad intrebarea.

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Betonul este sfant... cu lemnul poti in timp sa ai probleme desi este super estetic

| DMV a răspuns:

In completare, depinde nu doar de arhitectura interioara ci si din ce punct de vedere privesti(pret, comfort, imagine, senzatie), ce functiune are scara respectiva(daca e de trafic intens, moderat, sau e scara de acces in pod) si mai multe. Pentru o locuinta unifamiliala in care se cere o scara cu 1 flux jumate sau 2 (1flux de circulatie = 80cm) cel mai mult se folosesc scarile cu rampa de beton armat si cele prefabricate incastrate in perete cu finisaj ca al pardoselii; pe cand intr-o cladire de birouri unii constructori aleg sa monteze scari metalice cu diferite finisaje pe diferite considerente (greutatea cladirii, motive financiare, etc).
La scarile de lemn e destul de riscant, pentru ca daca nu sunt bine executate ajung sa scartaie si e foarte deranjant.
La proiectarea unei scari nu se ia in vedere doar materialul, intra in ecuatie o groaza de factori (trebuie tinut cont in primul rand chiar si de structura casei) asa ca sfatul meu e sa nu te apuci sa faci singur o scara dupa instructiuni din Practic-Casa si gradina, consulta un specialist in domeniu (un arhitect sta cel putin 6 ani pe bancile facultatii ca sa-ti poata da cel mai bun raspuns).

| smaranta explică:

Multumesc mult pentru lamuriri.Scara va fi din bucatarie spre o mansarda, si va fi in forma de L.Eu m-am gandit la lemn, dar cum spui tu, DMV, exista riscul sa scartaie.Am vazut pe net cateva siteuri cu scari interioare, f frumoase dar la un pret exorbitant.

| smaranta explică:

Iti multumesc mult DMV, apreciez mult faptul ca vrei sa ma ajuti. Din pacate sunt departe de Bucuresti dar oricum sfaturile tale sunt f utile.Fi linistit, n-o sa fac eu scara, doar ma interesez, imi place sa fiu in tema si sa aflu si parerile altora care se pricep. Urmeaza sa ne construim o mansarda si am vrut sa vad cum ar fi mai bine cu scara.De fapt imi pare rau ca nu m-am facut arhitect, imi place mult domeniul asta. Cred ca trebuia sa ma fi nascut barbat, lol. Mi-am facut singura proiectul in 3DHome, asa pentru mine ca sa vad cam cum va arata, cand i-am explicat proiectantului cam ce as vrea si apoi i-am aratat proiectul facut de mine, a spus ca e ok. Urmeaza sa iasa autorizatia zilele astea, si apoi mesterii se vor pune pe treaba.Iti multumesc mult inca o data.

| smaranta explică:

Mersi mult inca o data, abia astept sa o vad gata si sa ma mut in ea, visez de mult sa am o locuinta decenta.Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de arhitectura interioara.

| optimista_9736 a răspuns:

Din beton.Este durabilă, nu scarție si cu o bară de inox ar fi super.