| Glavan_Kristina_1986 a întrebat:

Soțul meu are un testament de la bunica lui pentru că a îngrijit-o, poate ataca cineva sau poate vinde casa? E singur trecut pe testament.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus, depinde daca exista alti mostenitori ai bunicii care vin la mostenire inaintea sotului tau (sotul bunicii si fii/fiice ale acesteia) si daca nu s-a incalcat rezerva succesorala.
In orice caz poate vinde abia dupa ce a facut procedura succesorala, a obtinut certificat de mostenitor si s-a inscris casa in cartea funciara.