| Laurentziu1234 a întrebat:

Stau de 2 ani intr-o garsionera in chirie si in ultimele 3 saptamani tot vad foarte des gandaci in bucatarie si imi vine sa vomit. Ce s-a intamplat? Oare au un cuib? Am verificat dar nu gasesc nimic. Oare vin de la teava?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aveti o infestare masiva cu goange in tot blocul!

Vorbeste cu proprietarul si cu administratorul, sa se faca o dezinsectie TOTALA in tot blocul, dar si in blocurile invecinate, respectiv la locul de colectare a gunoiului!
Dezinsectarea se face OBLIGATORIU in TOATE locuintele, de 2-3 ori repetata, la intervale de cca. 7-10 zile (in functie de solutia folosita).
Daca cineva nu este acasa, atnci sa lase cheia la administrator!

Doar asa se poate scapa de goangele de bucatarie!

| Nirvanaaa a răspuns:

Mergi la administrator si reclama situatia si anunta si proprietarul garsonierei. Dacă tot vin nu e de la tine clar vin din afara locuinței. E necesară deratizarea ca altfel vor mai apărea. E clar ca s-au reprodus în număr mare.

| romeo78 a răspuns:

Da, de la țeavă, de la vecini.
Deratizarea blocului e necesară.
Din păcate nu prea se poate face nimic cu insectele, au o capacitate de reproducere fantastică.
Problema este să nu aveți garsoniere libere, iar vechii chiriași să fi lăsat mâncare, resturi alimentare, iar proprietarii să nu fi făcut curat.
De obicei, în locurile nelocuite, părăsite, găsesc mediu proprice.

| Sophieka a răspuns:

Romeo78 si restul colegilor TPU au raspuns foarte bine... Cu greu scapi de ei! O singura femela face aproximativ 500 de oua pe an... Femelele sunt cele lungi iar masculii sunt aia unpic mai mici dar rotunzi.
Va trebuii neaparat sa dai des cu spray anti insecte si sa folosesti si pastile pentru insecte ( vezi produsele de la Raid ).
Problema e ca nu stau doar in bucatarie...Merg peste tot, si le place foarte mult caldura...Se pot cuibarii si in laptop-ul tau, si la prize, iarna la calorifere etc.

| Dintrebare a răspuns:

Cel mai probabil sunt gandaci de canalizare si daca ai tu, probabil tot blocul e infestat. Ai putea intreba administratorul daca nu planuieste o deratizare. Degeaba o sa faci tu, daca nu se face in tot blocul, gandacii o sa revina.