| BuGsstormbunny a întrebat:

Stau în zona Clujului și noaptea acum, in mai se ating temperaturi de 3 grade. E pericol pentru copaci, plante, etc? 3 grade pozitiv.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
In ultimele 2 saptamani chiar au fost cateva nopti cu -1 - -2 grade, dar n-am observat sa fi fost afectat nici o planta.

| Wr3nch a răspuns:

Pericol ar fi daca ti-ai pus rasaduri in gradina si e cu minuslaughing Dar asa is ok.

| George1337 a răspuns:

Copacii nu au de suferit daca au minim 3 ani. In schimb pomii vor avea de suferit, sunt putine tipuri de pomi care se obisnuiesc cu grade scazute, apropiate sau sub 0 grade, dar restul pomilor vor suferi, unii pot chiar sa stopeze, sa le inghete radacinile si daca aceste grade au fost prezente si in luna Aprilie este foarte probabil sa nu faca fructe acest an, variaza simptomele de la un tip de pom la altul. Florile de gradina isi vor pastra doar tulpina iar florile vor pieri lasand doar unele capete intacte pentru fertilizare, deci daca ai flori in gradina vei vedea mai mult verde decat alte culori ale lor. Rasadurile din gradina sunt impartite in mai multe tipuri variate, cartofii, dovelcii, ceapa, usturoiul, salata verde, morcovii, vinetele si altele care seamana cu acestea vor supravietuii cu bine si chiar se vor dezvolta normal atat timp cat nu sunt grade sub 0 cand vor stopa sau chiar vor muri. Restul de plante cum ar fi rosiile si fasolea vor avea sanse mari sa moara la grade de sub 7-5grade, in cel mai mult caz vor stopa, dar nu se vor putea dezvolta in niciun caz sub asemenea grade decat daca sunt intr-un solar (solar in adevaratul sens al cuvantului, nu cum pun unii prelate pe niste bete si ala e solarul) unde se mentine o umiditate benefica si izolarea solarului creste gradele din-nauntru fata de cele de afara cu 4-6 grade, daca mai exista si o sursa de lumina in solar nu exista nicio problema in ceea ce priveste gradele de afara, plantele din solar se vor dezvolta ntural.
Sper ca te-am ajutat!