| Gheorghefloare123456789 a întrebat:

Stie cineva daca planta Urechea iepurelui (Stachys byzantina) poate creste la umbra, de fapt intr-un loc luminos dar lipsit de bataia directa a razelor soarelui? Mai are cineva acasa prin curte? Ma intreb daca poate creste langa foisor, locul este indreptat spre nord si nu bate soarele niciodata dar e luminos. Sau imi dati exemple de plante perene ieftine care cresc repede si infloresc frumos pentru acel loc?

1 răspuns:
| Iote a răspuns:

Aici: https://www.gardenia.net/plant/stachys-byzantina-lambs-ears scrie ca se dezvolta si "in umbra luminoasa".
Merita sa incerci. Dar vezi ca este o planta invaziva. Se dezvolta mult si e greu de taiat. Vad la o vecina care in fiecare an taie radacinile (destul de groase) ca sa pastreze forma si marimea unui strat. La ea, planta este in soare.