| alex495 a întrebat:

Stiti cumva la un apartament de 2 camere ( 50 de m patrati) cam cat o consuma o centrala termica pe luna ( decembrie de exemplu)?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde si de centrala (calitate, vechime), de cum este dispusa locuinta (nord sau sud), daca este locuinta izolata sau nu, din ce este locuinta facuta, daca sub tine mai sta cineva sau nu, temperatura de afara si alte considerente. Poti plati si 250 dar si 350 lei.

| GdX a răspuns:

Mai frig e in Ianuarie decat in Decembrie. Depinde si ce centrala ai, ce putere are, ai 50mp casa, dar daca vrei 28 de grade constant automat ca va consuma mai mult decat daca ai tine 18 grade constant. Citeste pe factura de la gaz ce putere calorifica are gazul pe care ti-l dau ei, citeste puterea de incalzire a centralei si calculeaza consumul de gaz. Dupa ce aflii consumul de gaz ia pretul de pe factura si calculeaza.

| MeraO a răspuns:

Sunt mai multi factori de care depinde consumul unei centrale. In primul rand depinde de temperatura pe care o vrei in casa. Unii se simt bine la 22 de grade, altii la 25-26 si deja vorbim de un alt consum. Apoi e vorba si de cat de bine este izolata locuinta, daca mai bate soarele, etc. O sa-ti spun din experienta mea: Am montat o centrala de la Viessmann intr-un apartament de 3 camere al mamei mele, de 65 mp, izolat, cu o medie de 23 grade si nu plateste nici in cele mai geroase luni gazul mai mult de 150-180 ron si face si apa calda in acesti bani. Costurile scad simtitor daca micsoreaza temperatura atunci cand nu sunt acasa.

| alyalina1798 a răspuns:

2 milioane ma ajunge pe mine in luna Decembrie maxim 250 lei.30 grade non stop.