| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca inainte-vreme, sau poate chiar si astazi in unele case batrinesti, existau doua odai pornite din tinda. Cea mare se numea casa mare, iar cealalta? Cum se numea cealalta odaie?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Casa mica.

| мαria a răspuns:

Cumva este antreul sau vestibulul?

| newarena1 a răspuns:

Nu imi apare raspunsul

| newarena1 a răspuns:

Cu siguranta nu era bucataria. Eu vorbeam despre camera cu un horn mare care servea drept locul de odihna dupa o grea zi de munca, sau...camera de zi ca sa fie pe intelesul tuturor

| newarena1 a răspuns:

Cu siguranta nu era bucataria. Eu vorbeam despre camera cu un horn mare care servea drept locul de odihna dupa o grea zi de munca, sau camera de zi ca sa fie pe intelesul tuturor

| newarena1 a răspuns:

Nu, trage atentia la definitia din dictionar a cuvintului pridvor si nu cred ca e despre ce am scris eu

| iLeón a răspuns:

Bucataria.

| luisika a răspuns:

Pridvor?