| username2468 a întrebat:

Sunt între, unde e mai bine, la casă sau apartament? Voi ce ziceți? sad

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Apartament, intretinere ieftina facturi mici, blocurile moderne au separare intre apartamente mai mare sa nu auzi vecinii sau instalezi sistem antifonic dar la casa e costul mare de gaz, gandaci, soareci belea pe cap, daca te lasa partenerul si ramai singura n-ai ce face cu atat spatiu.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde cum ai fost crescut. Deci tu stii mai bine decat noi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

23 de ani am stat la casă și 50 la apartament.
De 1000 de ori mai bine la casă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce vrei.
Casa iti ofera libertate, locuri de parcare in orice pozitie vrei (daca ai teren), stai afara si pe timp de pandemie, nu baga nimeni bormasina in peretii tai din senin.
La bloc ai galagie de la vecini, inghesuiala, locuri de parcare pentru care trebuie sa omori pe cineva, dar la costuri si efort de intretinere, iesi foarte bine. Plus ca esti mai aproape de punctele importante, decat dintr-un cartier de case, care de obicei sunt marginase, ori rurale.

| relian a răspuns:

Depinde ce stii sa faci si ce bani ai. Daca trebuie sa platesti pentru orice bec arsa sa til schimbe careva,atunci mergi si stai cu chirie.laughing
Daca e cineva priceput,sa mai repare una alta,atunci casa este optiunea cea mai buna.
Poti avea o casa micuta sau mai mare,iar la casa nu ai sobolani, soareci, gandaci ce spune cineva pe aici decat daca lasi tu sa fie, daca esti puturos, lasi mizerie peste tot normal ca o sa ai de toate, dar si animalurile alea trebuie sa traiasca.
Dar ca idee la casa e mai bine din mai orice pct de vedere.

| Celcestietot a răspuns:

Foarte complex subiectul. Depinde, la casa in pustietate, fara vechini sau daca ai, 2-3, in rest pe nimeni, daca-i la oras si daca da, departe de acesta, daca esti o fire mai intreovertita sau extrovertita, ce varsta ai, venitul lunar, sunt multe...

| LPCTSTR a răspuns:

Apartament daca ai planuri sa fii cat mai aproape de locul de munca, magazine, administatia orasului, spitale, etc.
Casa daca vrei sa cresti animale, sa platesti mai mult la magazine, sa fii mai departe de cele mantionate mai sus, sa nu auzi zgomotele orasului, sa iti extinzi locuinta/spatiul locuibil/terenul, sa ai libertatea gestionarii lucrurilor(depozitare).

Eu as prefera orasul, desi as sta la casa numai pentru a creste gaini si-a face ce vreau pe terenul meu.

| Panamax a răspuns (pentru LPCTSTR):

Si la tara exista cainele, drujba, masina de taiat iarba si colectia de manele a vecinului.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Panamax):

Nu stiu in ce Vaslui, Craiova, Ferentari, Braila, etc locuiesti, eu rar am dat de astfel de persoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Afirmativ, doar in acele coclauri exista asa ceva. Bine, si prin caminele facultatilor ca nah trebuie sa intre ca sa se dea mari cu 20 restante la final de an dar ma rog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

E "vecinu meu" si nu sunt acolo, si unde locuiesc eu se intampla din astea si mai multe.

| Panamax a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tu probabil nu-i observi deoarece faci galagie mai multa decat ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai mi-a dat si ignor hai ca-s tare curioasa cine esti, tot yhwh ala esti ca vad ca iti place biblia.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine? Panamax? Si mie mi-a dat ignor... de-as sti si motivul.

| EcceHomo a răspuns (pentru LPCTSTR):

Aoleu,te-ai luat de Craiova, te-ai luat de mine!
De ce bagi, dom'ne, Craiova in aceeași oală cu Vasluiul? Pai, la Vaslui, intr-o rafuiala iti pierzi trei dinti din fata cel mult, parca s-ar inspira din Marin Sorescu, pe când, la Craiova, pierzi totul si inca ceva, fiindca se inspira din Luminita Petru, se știe!laughing)

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! La casa e cel mai bine.

| aditimus a răspuns:

La casa, ai unde sa te misti, ai mai mult spatiu.

| StrongHeart a răspuns:

Cand esti tanar esti mai flexibil,te poti misca,poti sa traiesti ok si la apartament,dar de la o varsta banuiesc ca simti nevoia sa ai linistea ta,depinde si cum iti permite buzunarul,daca esti medic, programator priceput sau inginer, avocat, strangi repede niste banuti, mai faci un imprumut si ai casa la 30 de ani, dar dupa esti legat de rata.Eu unu,prefer sa fiu sarac dar sa ma pot misca,sa nu am datorii,ca banii ii faci,in timp daca ai minte si ambitie, faci si bani, mai pleci in strainatate sau te orientezi sa iti deschizi o afacere ceva, strangi si iti iei si casa.
Unii Greci din antichitate traiau in niste locuinte foarte mici si minimalizau toate activitatile de rutina zilnica pentru a avea cat mai mult timp, ei pretuiau libertatea mai mult ca orice si faceau totul cu masura.La fel, astazi, din ce am observat eu in 24 de ani de viata este ca,cu cat esti mai dependent de ce te inconjoara,cu cat esti mai legat,fie de rate,imprumuturi pentru nevoi persoanale,sau poate ai mania tehnologiei,sa ai mereu ultima fita de telefon sau laptop sau sa fi in pas cu moda,cu atat esti mai sarac,pentru ca lucrurile astea te fac sclavul lor,atunci te poti numi sarac,chiar daca material nu iti lipseste nimic, esti legat de toate din jurul tau.Te poti numi liber atunci?
Nu ma intelegeti gresit, e normal sa iti doresti sa ai mai mult, dar trebuie sa stii cum, cat si de ce si sa ai masura in tot ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La casa. In apartament, pe vreme de covid, te urci pe pereti de plictiseala. La casa ai curte, faci un jogging, iti iei un caine blah blah

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oriunde ai spatiu si vecini buni. Mie-mi placea mai mult la bloc.
Poti sta la casa, sa n-ai curte si sa fi terorizat de vecini, sau poti sta la bloc linistit si sa iti vezi vecinii cu drag.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e mai rau la bloc cand incep astia sa sape hidrocentrale la 5 dimineata si sa se auda ca in razboiul stelelor? Cel putin la curte ai gard si acces la a modifica ce vrei, poti pune termopane si izola fonic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde, in intrebare nu-s detalii.
Cand auziti "casa" toti va imaginati curte si de toate. Dar nu stiti ca exista case fara curti, inghesuite unde e mai rau decat la bloc, Macar la bloc mai exista securitate, plus ca primesti totul gata facut, la casa trebuie sa platesti sa construiesti mai intai.
Si la curte sunt tot felul de probleme care nu sunt peste tot la bloc.
Ti-as da multe detalii, dar hai nah ca am gresit sa-mi scriu viata jenanta pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand sunt la bloc ma simt ca la gradina zoo; cu reguli generale, cu spatii comune, cu manele la maxim, cu copii plângând din ziduri, cu zgomote exotice erotice, cu imposibiliatatea unor extinderi etc.
Când sunt la casa ma simt ca în sălbăticie.Aici lucrurile merg înspre avantajul tau ca proprietar, tu ai regulile tale, tu ai gradinita ta, tu ai un animal de companie care își face nevoile afara, tu ai muzica ta, tu ai intimitatea ta cu sotul/sotia etc.

Cel mai acasa ma simt la casa.
Atunci cand esti certat cu vecinii de bloc si nu vrei sa platesti pentru izolatia termica :)) https://www.google.com/......ps?/search

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La casă din multe privinţe. Ai spaţiu mai mult de mişcare; poţi face jogging în propria curte, fără să fi nevoit/ă să ieşi în parc sau în jurul blocului; poţi să plantezi jarzavaturi; să-ţi amenajezi o piscină; să creşti păsări; să îţi plantezi flori în propria grădină. Prefer de o infinitate de ori statul la casă decât cel la bloc.

| christall a răspuns:

Depinde unde ai crescut. Am observat ca tendinta dupa asta merge.

| Goddessss a răspuns:

Casaaa

| frikk a răspuns:

Poti locui si-n pantalove struck Sofisticata alunegarea love struck O sa aluneci la nebunielove struck

| LPCTSTR a răspuns (pentru frikk):

Iubirea lui raizing a inviat? Sau... a reinviat?

Ma rog, daca nu esti capabil(a) sa dai raspunsuri decente, te invit sa-ti inchizi contul de TPU; nu degeaba esti suspendat(a).

| VI3 a răspuns:

Casă

| AnutaAna a răspuns:

Eu votez casa!

| ZiziKam a răspuns:

Vă recomand cu siguranță să construiți o casă mică în mediul rural. După cum a subliniat pe bună dreptate cineva, este un cost mai mic și, de asemenea, o zonă mai mică de curățare. În plus, este mai ieftin să o finisăm și să o mobilăm. Desigur, totul depinde de cât de mare este familia ta. Noroc construindu-ți casa de vis.

| 00Fabian00 a răspuns:

La casa pentru ca poti sa faci orce