| wpetterssone a întrebat:

Tata are umezeală în demisolul unei clădiri din cărămidă cu 5 etaje. Cum poate stopa această umezeală?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu. Nu sunt de meserie. Stiu doar (imi amintesc) cum a facut bunicul meu, singur. Eram copil dar imi amintesc ca a sapat pana sub temelie cu circa 30 centimetri. A pus carton gudronat pe peretele casei (acum se afla panza speciala. E mai buna) si a pus un strat de pietre fara nisip. Apoi a pus nisip si pamant pana a acoperit santul. Nu este o operatiune complicata dar trebuie sa vorbesti cu cineva care a mai facut asa ceva.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sapat pana sub nivelul temeliei si pus un strat de pietris. si apoi acoperit cu pamant. Trebuie izolat peretele. Se pot face gauri in pereti si apoi introduse rasini speciale. E mai complicat. Trebuie un specialist.

| wpetterssone explică (pentru Salontanul):

M-ar interesa un preț pentru că trebuie să știm cât revine pe cap de locuitor.

| Salontanul a răspuns (pentru wpetterssone):

Nu stiu. Nu sunt de meserie. Stiu doar (imi amintesc) cum a facut bunicul meu, singur. Eram copil dar imi amintesc ca a sapat pana sub temelie cu circa 30 centimetri. A pus carton gudronat pe peretele casei (acum se afla panza speciala. E mai buna) si a pus un strat de pietre fara nisip. Apoi a pus nisip si pamant pana a acoperit santul. Nu este o operatiune complicata dar trebuie sa vorbesti cu cineva care a mai facut asa ceva.

| gheorghe699 a răspuns:

Sunt mai multe metode, poate incerca un sistem de izolatie cu practicarea unor gauri de aerisire