| AnaMuntean a întrebat:

Știe cineva cât costă să izolezi termic o garsonieră? Aici nu a fost izolat niciodată și am mucegai peste tot, iar pe balcon curge apa de la geamuri și se face baltă în câteva ore de la ultimul dat cu mopul. Dacă ar fi așa, ar trebui să-mi pierd toată ziua să tot șterg la geamuri sau să șterg apa. Apa curge și prin crăpăturile de la termopane. Care credeți că ar fi soluția? Izolația ar rezolva tot sau mai trebuie altceva?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Apa e doar din condens sau ai infiltratii din exterior? Daca e doar condens, evident e umiditate excesiva, inainte sa se faca balta, apa aia se afla deja in camera, sub forma de vapori.
Deci primul pas este sa reduci umiditatea, eliminand cauzele. Vezi dusuri cu usa deschisa, haine la uscat in camera (aici nu prea ai ce face, decat cel mult sa le mai pui o data pe stoarcere), gatit fara hota etc.
Daca in continuare problema persista, nu te grabi cu izolatia, ca degeaba izolezi peretele, cand apa curge de pe geamuri. Poate ar fi utila o gura de ventilatie in perete (o gaura de cca 10 cm diametru, cu grila si la interior si la exterior). Este o solutie pe termen lung, nu poți sta ani de zile cu dezumidificatorul in priza. Dar cca tot veni vorba dd el, unul electric e foarte util. Sau si mai binevo clima, cu functie de dezumidificare.
Cand nu mai curge apa de pe geamuri, te poti ocupa si de izolatie.

| AnaMuntean explică (pentru regis):

Numai pe balcon e apa, de la geamuri si in bucatarie pe partea cu geamul la fel, dar cum e mai mic e mai putina apa. Am dezumidificator si degeaba. Cand ploua e jale

| NunuNini a răspuns (pentru AnaMuntean):

Din tot ce spui, inteleg ca acolo este o lucrare proasta, ca se infiltreaza apa pe langa geamuri. In afara de condens.
Poti face izolatia. Dar asteapta pana la vara, sa se mai usuce peretii si tot ce este acolo. Iar izolatia sa fie la exterior. Si sa repari tot ce este spatiu liber/crapaturi pe langa termopane. Cand gatesti, tine geamul de la bucatarie rabatat sa iasa aburii. Sau pune o hota. Sau o gura de ventilatie in apropierea aragazului.
Imi pare rau, nu stiu cat ar costa.

| regis a răspuns (pentru AnaMuntean):

Ce dezumidificator ai? Dlectric sau cu pastila? Daca e cu pastila, e inutil.
Daca e jale doar cand ploua, nu e condens, se infiltreaza apa de ploaie. In acest caz, trebuie rezolvata intai asta. Vazut de unde curge, pe unde se infiltreaza si luate masurile ce se impun, o data ca apa sa nu mai ajunga acolo, apoi pentru a etanșa imbinarea.

| relian a răspuns:

Izolatia nu rezolva ca intra apa la tine cand ploua. Termopanele alea au fost instalate prost, nu sau izolat bine, deci trebuie sa desfaci la interior, nai treaba cu exteriorul.sa dai jos la interior pe linga ferestre mortar sau ce este pus,astfel incat sa se vada sa poti avea acces intre fereastra si zid,apoi o sa descoperi tu cei acolo,probabil nau bagat aia nimic.
Dupa ce vezi spatiu ala dintre fereastra si perete cai gol,razi bine,sau scoti tot cei pe acolo cat mai adanc poti,apoi bagi silicon,sau ceva adeziv,nu stiu prin RO ce se foloseste,dar este bine un silicon din ala f rezistent si aderent la suprafete.
Sint silicoane care se dau si afara adera f bine la suprafete de orice fel si cald frig nu se mai dezlipeste nici dupa zeci de ani, dar cum am zis nu stiu daca este asa ceva prin ro.

Deci eu as baga ceva silicon spre exterior de jur imprejurul ferestrei, cam jumate din grosimea ferestreui sau chiair si toata, pana iese la nivel, dar fara sa lasi goluri.
Unia or sa te invete sa bagi spuma, dar nu te-as sfatui pentru ca daca ploua si aia se uda in ceva timp se duce si iar o sa ai probleme.

Cauta un silicon si umpli bine toate crapaturile alea dintre zid si fereastra peste tot.
Izolarea sa o faci la interior nu la exterior asa cum spune cineva pe aici.In primul rand la exterior nu are cine izola,plus ca este o izolare superficiala, tot i sa faci mucegai, iti garantez, asta pentru ca peretii tai fiind din beton cu toata izolatia ta la exterior betonu ala nu o sa fie niciodata cald, vorbesc de betonu din interior, peretii aia care sunt din beton si incarcati cu ciment or sa fie reci si or sa faca condens si o sa faci mucegai iar.
Izolezi la interior si cu polistiren de 5 cm.iei placi de polistiren si lipesti cu adeziv peste tot, fara sa alsi suprafete neizolate, deci izoezi si peretii si tavanu, dar tavanu lasi la urma.
Dupa jos pe podea prinzi un profl din lemn sau metal de 2 cm sau de cat este cat mai ingust,prinzi alt profil pe tavan,apoi vertical la fel faci un fel de perete fals,peste care vei pune rigips.Pui si pe tavan dupa la fel si ai terminat lucrarea niciodata in viata ta nu vei mai avea acolo mucegai.
Cat costa? Tu stii ce garsoniera ai,masori peretii si tavanu ca suprafata,asa vei sti cat polistiren trebuie,apoi faci calcul si pentru profile, suruburi, rigips, geld si vopsea.
Te duci cu lista la magin, vezi cat costa si deja stii cat costa materialele.
Manopera daca faci tu nu te va costa nimic. Daca nu te pricepi si pui pe altul, cauti pe cineva si vezi cat iti ia manopera.
Pe jos poti pune parchet si vei avea o garsoniera f uscata si calduroasa iarna si racoaroasa vara.

| InOrOut a răspuns:

Prima data trebuie un dezumidificator mare care sa absoarba umezeala, poate ai si igrasie. Izolatia termica ajuta evident dar dupa ce e pus in functiune un dezumidificator. La pret costa materialul si manopera. Calzulezi cati mp sunt in total unde se doreste amplasarea termoizolatiei si pretul la mp manopera care zice constructorul. Eu nu stiu despre cati mp este vorba. Sunt vecini stanga, dreapta, sus, jos? De obicei condensul apare cand incalzesti apartamentul iar apartamentele vecinilor sunt nelocuite/reci.

| AnaMuntean explică (pentru InOrOut):

Am un dezumidificator si il las chiar si toata noaptea. Nu face fata. Da, am vecini din cate stiu eu