| Cata91 a întrebat:

Știe cineva cat ma costa procedurile de branșare la utilități (apa, gaz, curent) la casa noua?

3 răspunsuri:
| Allexander07 a răspuns:

Depinde, ai utilitatile pe strada unde locuiesti?

| Cata91 explică (pentru Allexander07):

Da, deja sunt toate în fata casei, doar sa ma leg la ele. În cazul asta, care ar fi costul?

| Alessiaale433 a răspuns:

Racordarea la instalatia de gaze, la electrica si la cea de canalizare ridica mult factura pentru construirea unei case.

Ridicarea unei locuinte presupune, pe langa investitia necesara achizitionarii terenului, si costurile aferente unui proiect, autorizatii, materiale de constructii, manopera, dar si o suma de bani care trebuie alocata la reteaua de utilitati. Multi prefera, din ratiuni economice, sa realizeze un put de mare adancime si o fosa septica, lucrari care, impreuna, pot costa pana la 4.000 de euro. Se rezolva astfel problema apei si canalizarii, a gazelor si a curentului. Insa proprietarii caselor sunt obligati sa se racordeze la retelele centrale.

1.500-2.000 de euro pentru racordarea la reteaua electrica