| IuliaMLS a întrebat:

Știe cineva cum pot ține departe gândacii de apartament? Stau la bloc și fac zilnic curățenie, sunt obsedată să fie totul curat. Cu toate astea, se mai infiltrează câte unul pe țevi sau pe sub ușa la apartament aceștia venind de pe scară.

Am o fobie oribilă de gândaci și păianjeni, de insecte în general dar în special astea două mă sperie de groază. Fac atacuri de panică și momentan sunt și singură și greu îmi revin din sperieturile alea. sad

Nu contează prețul, numai să fie eficient. Am încercat de toate, nu știu ce să mai fac. Ați auzit de chestia aia cu ultrasunete care se bagă în priză și îi ține departe? Cred ca doar aia n-am incercat-o. Ați incercat-o voi? Am văzut că recenziile sunt bunișoare, dar ma indoiesc eu de ele.

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie facute o dezinfectie totala asa cam e degeaba, pentru ca mereu vei avea, ai vb cu administratorul?

| IuliaMLS explică (pentru RAY):

A fost făcută dezinfecție totală, dar ei tot reapar la un interval de timp. Vin de pe țevi și cine știe mai pe unde că mi-e greu și să mă gândesc. Nu am vorbit înca.

| RAY a răspuns (pentru IuliaMLS):

Faza e ca omul s-a jucat cu ei, in sensul ca in ani 70, 80 americani au creat o otrava pe baza de zahar, a functionat foarte bine dar ei sau adaptat, iar azi e tot mai greu sa scapi de ei, mai ales ca gandaci se reproduc rapid si le place caldura vin de la tropice, faza cu ultrasunete nu functioneaza, ai putea cumpara lipici macar sa stii ce specie sunt cu ei mergi la un veneterinar si afli si atunci poti gasi tratamente mai bune

google raspuns Advion Syngenta Cockroach Gel Bait.

https://www.ebay.com/....../710124172

Boric Acid
Indoxacarb
Hydramethylnon
https://insectcop.net/methods-chemicals-roach-exterminators-use/
Găsirea unei infestări a roșcilor pe proprietatea dvs. poate fi un șoc terifiant. Aceste creaturi cu totul disprețuite sunt cunoscuți purtători de boli, datorită obiceiului lor urât de a sta în canale de scurgere și canalizare. În afară de bacterii de mers pe jos în jurul valorii de acasă, gandacii pot provoca, de asemenea, mari probleme pentru persoanele care suferă de alergii. Alergeni de gripă (cum ar fi fecale și cazuri de piele) sunt o cauză cheie a astmului și pot declanșa atacuri la persoanele care își împărtășesc casele cu bug-urile.

Pentru a pune cireasa pe tort, prăjini, de asemenea, miros. Ei secretă o substanță uleioasă, care are un miros dezgustător, mucegai care, deși inițial neobservat, poate deveni rapid puternic, pe măsură ce crește numărul lor. De-a lungul timpului, aceasta poate chiar să înceapă să afecteze gustul anumitor produse alimentare.

Din nefericire, gândacii se dezvoltă în compania oamenilor și pot fi găsiți case de invazie și afaceri din întreaga lume. Acești crescători prolifici se pot înmulți, de asemenea, cu o viteză înspăimântătoare. Doar unul sau doi gandaci pot deveni zeci de mii pe parcursul unui singur an si, inainte sa stii, aveti de-a face cu o infestare grea.

Dacă găsiți gălăgii în casa dvs., este esențial să luați măsuri imediate. Un număr mic de gandaci poate fi tratat relativ ușor. O infestare, pe de altă parte, va necesita o intervenție profesională.

Dacă găsiți un cuib de gandaci pe proprietatea dvs., cel mai bun lucru pe care trebuie să-l faceți este să apelați un exterminator - repede! Ei vor putea să abordeze problema într-un mod eficient, eliminându-vă în cel mai scurt timp. Dar ce metode și substanțe chimice folosesc exterminatorii pentru a scăpa de roșii? Citește mai departe pentru tehnicile cele mai frecvent utilizate pentru eliminarea insectelor celor mai puțin favorizate ale tuturor!

Gel de momeli pentru gandaci
Gelurile de momeli pot fi o modalitate eficientă de a elimina gândacii de la domiciliu și vor fi adesea folosiți de experții în controlul dăunătorilor. Aceste geluri sunt formulate folosind diverse insecticide și sunt ambalate într-o seringă la îndemână. Acest lucru este apoi folosit pentru a aplica cantități mici de gel în fisuri, crăpături și oriunde altundeva găsiți roaches în jurul casei. Rochii vor mânca momeala de gel și vor muri după aceea.

Cel mai bun lucru despre momeli de gel este că pot ucide mai multe generații de gandaci atunci când sunt utilizați cu anumite insecticide. Gloanțele se hrănesc cu corpul celuilalt, transmițând otrava insectelor vii. Insecticidul este, de asemenea, transmis prin excrementele de roșii, asigurând moartea pe scară largă.

Ciment de fumigatie
Nu se recomandă pe scară largă fumigația din cort pentru gandaci. Gloanțele se pot înghesuie în spații mici, înțepându-se în fisuri și crăpături din jurul casei. Aceasta înseamnă că pot evita fumul, care se așează numai pe suprafețe expuse (cum ar fi podeaua și mobila). Chiar dacă supraviețuiesc doar câțiva rădăcini, viteza lor ridicată de reproducere înseamnă că se pot multiplica în cel mai scurt timp. Înainte să știi, vei reveni la locul unu!

Mai mult, pesticidele din aceste spray-uri pot rămâne în casa ta mult timp după fumigația de gândaci. Acest lucru poate prezenta un pericol de incendiu și exacerbează simptomele astmului la pacienți.

Insecticide de control al insectelor și substanțe chimice
Acid boric
Acidul boric este unul dintre cele mai frecvent utilizate substanțe chimice în ceea ce privește controlul roachului. Acest lucru este adesea aplicat ca un praf, care este împrăștiat pe suprafețele din jurul casei. Roșcările se târăsc apoi pe suprafață și devin acoperite cu pulbere, pe care o inghesc, pe măsură ce își prefac picioarele și antenele. Deoarece acidul boric rămâne eficient aproape pe termen nelimitat (atâta timp cât acesta rămâne uscat), acesta poate fi folosit pentru controlul pe termen lung al roachului.

indoxacarb
Indoxacarb este un insecticid care s-a dovedit a fi extrem de eficient în eradicarea gândacilor. Este adesea folosit ca o componentă a momelilor de gel și poate fi folosit de expertul dvs. în controlul dăunătorilor ca metodă de exterminare a roachilor. Indoxacarbul este transmis altor clatite, intrucat intră în contact cu fecalele și corpurile moarte ale insectelor otrăvite. Acest insecticid este, prin urmare, extrem de eficient și poate ucide până la trei generații de gandaci.

hidrametileon
Hidrametilnonul este adesea folosit în formulările de momeală de roach, deoarece trebuie să fie mâncat pentru a avea vreun efect. Odată ingerat de gândac, acesta provoacă moartea prin întreruperea proceselor metabolice și a producerii de energie. Acest insecticid s-a dovedit a fi foarte eficient împotriva gândacilor germani.

Infestările prin violă pot fi un coșmar pentru a face față. Rata de reproducere rapidă a acestor creaturi greșite înseamnă că populația lor poate exploda în câteva săptămâni. Acest lucru și capacitatea lor de a stoarce în fiecare crack mici și crevotă le face un dăunător foarte persistent și unul care poate fi aproape imposibil de eradicat, fără asistență de experți.

Apelarea la un profesionist de control al dăunătorilor este adesea cel mai bun mod de a lua măsuri în cazul în care situația dvs. roach este de sub control. În mod obișnuit, vor folosi momeli de gel care conțin diverse insecticide pentru a ucide în mod eficient gândacii. Chimicile, cum ar fi acidul boric, sunt de asemenea aplicate uneori ca praf pentru a fi expuse
suprafețe, dar nu este recomandată în general fumigația de roach.

Oricare ar fi metoda pe care exterminatorul dvs. o alege să o folosească, asigurați-vă că folosiți și metode de prevenire pentru a vă scapa de acasă, de roabe pentru totdeauna!

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://materiale.pvgazeta.info/......na-un.html

Aerosol - spray de gandaci:
"Raid"
"Combat"
"Aerosol Raptor"
"Aerosol Clean House"

Capcane din gandaci:
Combate Superbayt
"Capcana Raptor"
"Capcana Purei Case"

Geli din gandaci:
«Gel Raptor»
Gel Clean House

Alte mijloace de combatere a gândacilor:

"Brownie"
"Dohloks"
«LS 500»
Casa curată

Toate produsele pot fi achiziționate în magazine specializate.

Combate superbayt de gândaci

Batalionul de luptă este un remediu eficient și bine cunoscut de mult timp împotriva gândacilor. Capcana a fost dezvoltată ținând cont de cele mai recente tehnologii în domeniul insecticidelor. De lucru „efect de domino": un gândac merge în capcana de a manca momeala, care conține întoarce hidrametileon și infectează rudele, cei - altele. Este o otrăvire puternică pentru insectele urâte. Puteți cumpăra capcane de la orice magazin de insecticide de pe piețe. Dacă vi se pare interesant să citiți mai multe, cum funcționează comandantul batalionului, recenzii despre instrument pot fi găsite pe orice forum din tema dedicată luptei împotriva insectelor domestice.

| IuliaMLS explică (pentru RAY):

Mersi!

| Violleta2022 a răspuns:

Foloseste coaja de la castrevetii proaspeti.
Pune-o pe o farfuriuta sau pe hartie, prin dulapuri si gandacii fug.
Nu glumesc, chiar am incercat asta, cu succes.

| IuliaMLS explică (pentru Violleta2022):

O să încerc și asta! Mersi. Orice numai să nu îi văd. sad

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si eu am probleme cu gandacii. vin de la bloc de undeva. Si cand ii vad si pe aia mic care apar doar seara, pfai de mine. Si mai si scapa...
Oricum, nu poti sa le fafi nimic, doar daca se face dezinsectie pe tot blocul. Eu am cumparat de toate cred, am luat si ceva RAID cred, capcane. Se lasa in locurile pe unde umbla si "cica" vin, mananca ce e acolo, dupa se intorc in cuib si mor. Si chiar disparusera. O luna sa zicem nu mai era nici unul. Dar dupa tot apareau. Fara dezinsectie pe tot blocul e cam greu cu ei :/

| IuliaMLS explică (pentru DoarBogdan):

Eu am văzut și mari, foarte mari. Vin de pe scara blocului. crying Curățenie generală fac zilnic să nu apară vreunul și totuși vin din alte părți

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una mai sus are atacuri de panica ca se numeste proasta/ incapabila /buna de nimic intr-o oglindã si tu ai "atacuri de panica" si "iti revi ii greu" de la niste gandaci/paienjeni? rolling on the floor

| IuliaMLS explică (pentru anonim_4396):

Știi cum e să ai o fobie groaznică de ceva? Bănuiesc că nu. Știi doar să râzi. Pentru mine e o chestie extrem de serioasă. Nici nu pot să dorm acum din cauza asta. straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru IuliaMLS):

Imi imaginez. Te gandesti incontinuu la vreunul ca e pe tine in acest moment laughing
Pai relaxeazate, despre ce vorbeam?

| IuliaMLS explică (pentru anonim_4396):

Nici în glumă să nu spui că e pe mine vreunul! crying Despre gândaci vorbeam dar tu știi doar să râzi de problemele altuia. Nu mă aștept la empatie, dar măcar nu râde. Nu pot să dorm pentru că mă tot gândesc că am văzut unul și tocmai ce m-am mutat de o săptămână. Speram să scap de ei, dar sunt și aici! Nu am scăpare! crying

| anonim_4396 a răspuns (pentru IuliaMLS):

Initial am vrut sa empatizez cu tine... Nu mai lu-a chiar asa in serios niste emoticoane.

| IuliaMLS explică (pentru anonim_4396):

In fine, daca spui tu. Așa o fi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IuliaMLS):

Ai putea incerca la un psiholog. Regresia hipnotica e posibil sa te ajute. In alta ordine de idei, la fobii cel mai greu e sa le tii sub control, chiar daca constientizezi ca sunt ridicole. Si eu am vreo 2-3, dar le tin sub control. Pentru tiritoare vezi ca au raid niste sprayuri bune. Pe alea cu ultrasunete nu prea m-as baza. Am si eu unul luat pentru purici, ca tot lua asta mica de afara de la joaca si e si alergica la piscaturi. Nu pot zice ca a rupt stilul. Pentru gindaci mai erau niste capcane cu feromoni foarte bune. Uite ce iti sugerez eu:
https://www.pestcontrol-expert.ro/trap-a-roach.html
https://www.fitofarmacia.ro/......-si-adeziv
Si nu in ultimul rind, de citit aici: http://epochtimes-romania.com/......e---237394

| IuliaMLS explică (pentru GabiDumitrescu):

Am încercat și nu merge la psiholog. E o fobie groaznică, din copilărie care se pare că nu vrea să dispară. Acum ceva timp, am făcut un atac de panică, când am văzut un păianjen. Cam 30 de min m-a ținut criza aia de nu știam ce-i cu mine, după am început să mă calmez. Adevărat, greu le ții sub control. Toată lumea îmi spune "Vai, ți-e frică de niște gândaci de 1000 de ori mai mici decât tine". Mda, dacă ar știi și ei cum e cu fobiile nu ar mai spune asta! straight face

| Mirrors a răspuns (pentru IuliaMLS):

Si elefantilor le este frica de soricei happy Sa nu uiti sa le dai asta inapoi cand mai zic "Vai, ți-e frică de niște gândaci de 1000 de ori mai mici decât tine".

| IuliaMLS explică (pentru Mirrors):

Nu uit happy

| Whitesnake99 a răspuns:

Solutia, nu mai sta singura laughing hehe. Fa-ti un gagic. Trebuie gasite gaurile prin care vin, acum nu stiu ce usa ai la intrare dar daca ar fi una sanatoasa nu prea ar avea cum sa intre. De obicei prin bai sunt spatii mici, crapaturi prin diverse locuri pe unde mai pot intra, pe la contoare, eu stiu...Trebuie astupate cu ceva, cu silicon sau alte nebunii, roaga pe cineva de sex masculin, coleg, prieten, tata sa arunce o privire si sa izoleze. Asa ca arma, Baygon ar fi bun, bafta!

| IuliaMLS explică (pentru Whitesnake99):

E ok ușa, dar e puțin ciudată. Sunt crăpături foarte mici pe unde apar. Toate pe care le-ai enumerat și multe altele, pe lângă parchet mai e puțin spațiu în unele locuri și de acolo ies. straight face O să încerc. Mersi!

| Mirrors a răspuns:

Buna Iulia. Raspunsul meu este ca-m scump happy Ca sa scapi de gandaci trebuie sa iti schimbi toata mobila din bucatarie. 100% mobila ta e din pal (locul perfect pentru gandaci sa isi depuna ouale) Degeaba faci tot felul de dezinsecti. Cati bani dai pe dezinsecti iti cumperi o mobila noua. Dupa ce arunci mobila faci o dezinsectie totala si dupa acea montezi mobila noua... altfel poate mai este unul pierdut care are timp sa isi depuna ouale in noua mobila. Ti-o spun ca asa am patit si eu acum 15 ani si cunosc inca cateva persoane care au fost in aceeasi situatie. Iar in legatura cu paianjeni ei pot veni si pe afara nu doar prin canalizare. Uita-te ca toate scurgerile tale de la giuvete au curbura aia unde sta apa tot timpul... e ca un opritor impotriva mirosului care poate impiedica paianjeni sa intre prin canalizare ( poate nu ai si de aia iti apar ). Sper sa iti fie de folos raspunsul meu. O zi buna

| IuliaMLS explică (pentru Mirrors):

Nu pot să fac asta, stau în chirie și contractul este pe un an, momentan. Nu prea îmi vine să schimb mobila din motivele astea, oricum voi pleca de aici. Eu vreau să încerc toate metodele posibile, să scap de ei sau să îi țin departe cât stau aici. Nu sunt neapărat la bucătărie. Sunt niște gândaci mari, negrii foarte urâți și mi se face o greață, pe lângă faptul că fac atac de panică. crying Nu sunt de bucătărie. Vin de pe scară, am văzut unul venind de acolo. Nu am liniște deloc. Cam la 2 zile maxim, spăl peste tot cu clor, pun în apă puțin sau exagerez uneori și pun mult. Am observat că nu prea se apropie unde e miros proaspăt puternic. Deci, trebuie să torn muuuult clor să nu vină urâții. straight face

| Mirrors a răspuns (pentru IuliaMLS):

Înțeleg. Pai cu contract stai în chirie? Dacă ai contract atunci poți sa iei legătură cu proprietari sa le spui ce și cum și sa faca ceva. Dacă ai contract atunci ai tot dreptul la asta.

| IuliaMLS explică (pentru Mirrors):

Da. Contract prin agenție.

| Mirrors a răspuns (pentru IuliaMLS):

Ooo și mai bine. În mai multe tări agenția se ocupă de case ori ce problema ar fi. Poate și în România e la fel.

| IuliaMLS explică (pentru Mirrors):

În România cei de la agenție cam dispar după ce iau banii. straight face

| Mirrors a răspuns (pentru IuliaMLS):

Toate agențiile au sediul lor. Și + tu ai contractul