| Guccifer2429 a întrebat:

Tocmai ce mi-am rupt limba de la broasca(usa) si ma intreb ce masuratori trebuie sa iau ca sa o pot schimba complet broasca cu tot cu butuc.

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

E simplu de demontat broasca. Iti explic aici, desi gasesti materiale despre cum sa faci, pe you tube. Deschizi usa, pe cantul usii vei vedea pe platbandul broastei capul unui surub. Are rolul sa fixeze butucul. Baga cheia in butuc si desurubeaza complet surubul. Invarte incet cheia care rasuceste o mica limba de metal, incercand sa extragi butucul. Odata extras, iti muti atentia iar pe cantul usii unde este platbandul broastei, desurubezi toate suruburile cate o tin si apoi extragi broasca. Iti ia maxim 5 minute toata operatia. Fa o poza si chiar o masori si mergi la ferometal si cumperi alta noua. Sunt un fost lacatus si asa procedam eu. Am dat o solutie generala, nu stiu daca se potriveste in cazul modelului de brosca care il ai tu, dar sper sa-ti fie de folos. Succes

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde stii ce s-a rupt daca tu habar n-ai cum se demonteaza o broasca? Schimbi doar butucul, restul ramane pe loc.

| Guccifer2429 explică (pentru darrio2007):

Crede-ma ca stiu sa demontez broasca, ba chiar am si deschis-o si i-am schimbat acolo si un arc puscat si montat-o la loc. Cand am intrebat am vrut sa stiu ce masuratori trebuie sa iau ca sa stiu sigur ca o sa intre in usa (nu am mai masurat nimic si am luat-o cu mine si mi-a schimbat-o in intregime).