| Chanel1 a întrebat:

TPU, am o intrebare. Daca te muti intr-o garsoniera, chiria si intretinerea se platesc separat? Cat ar fi ambele? Imi puteti spune mai multe despre cheltuieli, va rog.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In general se plătesc separat. Dar cum contractul este legea părților, orice detaliu il puteți stabili de comun acord.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca chiria se plateste propietarului, dar intretinerea, apa, gazul si curentul, trebuiesc platite separat, la furnizorii respectivi.
INchirierea unei garsoniere incepe cu un deposit, egal cu 1 luna de chirie, care ramane la propietar sau la firma care inchiriaza si ti se va da inapoi, la plecarea din garsoniera, cand se termina contractul. Daca ai produs gauri sau ai deteriorat garsoniera, la plecare nu primesti depositul ianpoi, fiind ca o garantie pentru deteriorarea casei si banii sunt folositi la reparatii.
In plus, chiria se plateste in avans pe 2 sau 4 saptamani.
Deci, cand inchiriezi o garsoniera,. trebuie sa ai banii pe 2 luni in avans, 1 luna pentru depozit si 1 luna pentru chirie.
Nu uita ca peste chiria lunara la propietar, platesti toate facturile lunare la furnizorii de energie, telefon, apa, gaz si separat ai nevoie de bani de mancare, imbracare, transport si distractie.
Deci: daca chiria garsonierei este 200 euro pe luna
Tu trebuie sa ai la inceput cand inchiriezi 400 euro
Lunar ai de platit:
200 euro chiria,
50-100 euro pentru: intretinere, apa, gaz, electricitate, telefon (depinzand de sezon).
100-200 euro pentru: transport, mancare, imbracaminte, iesirile afara
Deci, in principiu, iti trebuie intre 400 si 500 de euro pe luna, pentru a inchiria si trai in Bucuresti.

| sierra1 a răspuns:

La București e prețul X
La Dorohoi e prețul Y
La Beba Veche e prețul Z

Tu unde vei garsoniera?

| Chanel1 explică (pentru sierra1):

Bucuresti

| sierra1 a răspuns (pentru Chanel1):

Ia uite aici pe alese (vreo două mii)
https://www.olx.ro/......bucuresti/

| Evolution a răspuns:

Depinde de zone, logic ca se platesc separat. Decat daca stai la camin sau camine private.
Nimeni nu poate sa iti dea un pret aproximativ pentru ca nu se stie cat consumi, ce fel de conditii ai (daca ai centrala de exemplu vei plati mai putin sau daca ai izolatie proasta si va trebui sa stai cu caldura mereu iarna vei plati mai mult s-a.m.d).
Te uiti pe olx la garsoniere si zone unde vrei sa stai si in functie de bugetul tau suni si stabilesti intalniri si alegi una si vei face un contract (de obicei de 12 luni, 1 an de zile).
Garsonierele care au pret mai redus se dau foarte repede, de pe o zi pe alta.
Succes!

| zăGhost a răspuns:

De obicei se platesc separat. Mai exista si posibilitatea ca proprietarii sa ceara o suma mai mare si sa plateasca ei utilitatile, dar asta se intampla mai rar.

| seularts a răspuns:

Depinde de chirias. De obicei sunt separate.

| Claxon987 a răspuns:

Este foarte frustrant sa cauti chirie in Bucuresti, piata nu e deloc reglementata, nu e fraier cel care cere ci e fraier cel care da. Ai deci grija la pretul pe care il accepti, sa fie un raport calitate-pret rezonabil.Cea mai buna perioada de cautat cu chirie este luna iulie-august cand pleaca studentii, in niciun caz septembrie -oct cand vin.
Chiria e in jur de de 200 euro pentru o garsoniera ok confort 1, ceea ce vezi la mai putin de 100 euro sunt camere in vila sau in ap.
Intretinerea este in jur de 120 lei pe perioada de vara si 170 lei pe iarna. Mai sunt si facturile la net si tv vreo 50 de lei si factura la lumina vreo 50 lei. Pe care tot tu le platesti.
Depinde cum te intelegi si tu cu proprietarul, iti poate face un pret per total si plateste el toate cheltuielile astea, dar tot tu ii dai bani pentru ele.
Atentie la agentiile imobiliare, au comision 50% din pretul la care este inchiriata garsoniera si vor incerca sa -ti inchirieze la un pret cat mai mare.
Trebuie platita 1 luna in avans si 1 luna garantie.
Cele mai ieftine zone in Buc sunt zonele de sud.
Ai rabdare sa cauti si nu accepta prima oferta care apare.