| UserName450 a întrebat:

TPU, prietenul meu are 14 ani si mereu o ia pe mama, ca el nu poate sa mearga singur la scoala si sa vina singur de la scoala, desi are scoala foarte foarte aproape. Eu ma obisnuiesc sa ma duc si depaarte de casa. Prietenul meu mereu o insoteste pe mama lui la magazinul de la 85-100 metri departare, ca el nu poate sa mearga singur. Chiar si in curte o insoteste pe mama. Cand vrea sa mearga in curtea scolii, la fel, vrea sa mearga cu mama, eu merg singur, nu mai sunt baiat mic. Eu chiar si la LIDL merg singur, dar prietenul meu tot la fel, merge cu mama lui. Ce sa fac cu prietenul meu? Ca sunt la 5 metri de el, dar cand vrea sa vina tot vrea cu mama lui. Ce problema are? El nici cu copiii nu se joaca.

Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

Buna, nu vad care este problema ta, daca pentru el functioneaza aceasta relatie mama-fiu si il face fericit, de ce sa incerci sa-l schimbi? Mult mai bine decat sa se rusineze cu mama lui, cum fac majoritatea copiilor care se vor maturi. Va deveni mai independent cand el va decide ca e pregatit, nu tu.

15 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Intr-adevar ca are o problema sau poate ca are motivele lui sa se teama de singuratate, ca s-ar putea sa se fi suferit cand a fost batjocorit, batut sau agresat! Vorbeste cu el si intreaba ce problema are de merge cu mama lui sau vorbeste cu mama lui ca sa poti ajuta sa se descurce singur! Are nevoie de ajutor si sprijin de catre cel mai bun prieten al sau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui să vorbeşti cu el!

| Ara997 a răspuns:

Ce sa faci?
SCHIMBA-L! urgent. viata ta va fi marcata mereu de aceasta prietenie
Fa-ti fost de amici normali, functionali. El o are pe mama, tu te ai pe tine. Succes!

| Donsavas a răspuns (pentru Ara997):

Cum sa ii recomanzi asa ceva? tu asa procedai?

| Donsavas a răspuns (pentru Ara997):

Daca ii esti un prieten adevarat,ii vei fi alaturi si nu il vei lasa! Trebuie sa accepti situatia si incet,incet,cu timpul,sa-l ajuti sa se obisnuiasca doar cu tine. si tu puteai fi la fel ca el daca aveai cresterea sa. Voi ati avut educatii diferite,parinti cu conceptii diferite,nu il judeca pe el pentru astfel de comportament. Petrece-ti mai mult timp impreuna cu el si propune-i sa stati mai mult singuri,ca amicii. Te ai gandit ca poate mama lui nu il lasa sau il invata in asa fel incat sa stea supravegheat? fa-o eventual pe mama lui sa creada ca poate avea incredere in tine. Tu ti-ai lasa copilul singur,fara griji? nu,bineinteles ca nu. Fara griji,cand ai copii,nu poti sa stai. Femeia,pentru a nu ii tine de grija,cauta sa-l aiba mai aproape, e din fire mai atenta, nu e ca mama ta, care probabil, s-a obisnuit cu situatia asta. Fa cum ti-am spus si o sa fie bine!

| Ara997 a răspuns (pentru Donsavas):

Da dragul meu. un adolescent care se comporta ca un dependent arata mari probleme pe care familia lui trebuie sa le rezolve nu eu.
probleme provenite chiar din mediu familial. probabil este crescut de un asa zis "parinte hranitor" care permanent ii pune in traista, ii rezolva absolut toate problemele, teme, conflicte cu colegi, interactiunea cu ceilalti e redusa pentru ca mama face mama drege. e posibil sa fie si parinte unic -mama. deci pb majora este la parinte.
incercand sa-l "trezesti" il rupi de suport si-l pui in conflict cu el deci il lasi fara niciun sprijin.
daca vrei continuam.

| Donsavas a răspuns (pentru Ara997):

Ce sa continuam? Mie nu imi place ideea de a abandona pe cineva pentru ca nu ii intelegi si nici macar nu incerci sa o faci. Aici ma refer la baiatul asta. De ce sa-mi paraseasca prietenul? De ce sa rupa prietenia? Asta este un motiv pentru a renunta la prieteni? Daca ar incerca sa-l inteleaga si i-ar fi un prieten adevarat,l-ar ajuta sa se schimbe, nu ar trece mai departe, nu si-ar cauta alti prieteni. De oameni de genul asta trebuie sa ne ferim, sunt periculosi, te lasa la greu sau cand iti e lumea mai draga.

| Ara997 a răspuns (pentru Donsavas):

Tu spui ca solutia e producerea schimbarii copilului. eu iti spun ca solutia este sa mergi pe drumul tau. nu poti schimba copiii care sunt influentati permanent de un adult dominant. nu poti intervenii in cultura acelei familii. uneori mamele de baieti nu realizeaza ce important e sa se distantele la un moment dat de copiii lor -baieti. ( cunosc cazuri in care mama doarme cu fiul trecut binisor de 25...)

| Donsavas a răspuns (pentru Ara997):

Eu nu am spus care este solutia. Eu am spus cum as proceda eu in locul lui, nu decid in numele nimanui.

| Ara997 a răspuns (pentru Donsavas):

Ok. no offence

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Ara997):

Eu zic sa iti faci tu rost de neuroni, daca asta e un motiv sa il paraseasca inseamna ca traiesti in alta lume, nu una umana in care suntem oameni si avem sentimente(aici de prietenie)
Solutia este sa ii fie in continuare alaturi si sa nu se schimbe nimic in prietenia lor, acest lucru mentionat nu impiedica sa continue prietenia lor si cred ca ceea ce spun e destul de normal.Tu i-ai dat un raspuns destul de cretin.

| Deliiiia a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mie mi s-a parut de fapt cel mai bun raspuns, ce-i drept putea fi explicat mai frumos, dar ideea e,, sanatoasa''. Daca cel ce a pus intrebarea se plange ca nu-i convine prietenul sau, el are o problema, nu prietenul sau. Ori il accepta asa cum e, ori trece mai departe si isi va gasi alti prieteni.

Din celelalte raspunsuri, va dati seama ca daca-i spune ca prietenul lui nu se comporta normal se va simti jignit? Probabil chiar ii va spune mamei lui si va iesi un conflict urat.

| io09675 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate are o problema psihologica... poate are

| LuizaRSD a răspuns:

Este prea timid, trebuie consultul unui pshiolog, dar si cu timpul, daca o sa vada un exemplu in tine o sa se faca bine! Tu arata-i ca poti, si intr-un fel arata-i ca e mai bine asa cum faci tu,, FUNDA? happy

| deeaidkname2 a răspuns:

Este doar mai introvertit și este mult prea atașat de mama lui. Încearcă să petreci mai mult timp cu el înafara școlii, sau mergi la el acasă și petreceți mai mult timp cu el, sau cheamă-l tu la tine și spune-i că vreți să faceți lucruri pentru vârsta voastră și că nu ar trebui să o ia și pe mama lui cu el. Sau poți pur și simplu că trebuie să se maturizeze și să nu mai depindă tot timpul de mama lui.