| mami a întrebat:

Un animal imi scoate vata de sticla din izolatia podului la casa si face mare taraboi noaptea in pod despre ce animal oare este vorba si cum il pot combate
sobolan nu este

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

Aici cateva modele de cumparat http://www.vitexo.de/marder-marder-marderfallen-c-405_406.html sau daca te descurci pe ebay poti sa te uiti si aici http://shop.ebay.de/......tp?/i.html
Si aici un model de construit http://www.kastenfalle-bauanleitung.de/......itung.html
Eu am construit asa o capcana si nu este foarte complicat. Am prins cu ea 2 Marder si 3 pisici in gradina. Ca momeala am pus mancare de pisici.

11 răspunsuri:
| mami explică:

Roby si eu m-am gandit la Marder, te rog trimite-mi cateva modele

| Roby67 a răspuns:

Marder, s-ar putea, si iti dau un sfat sa nu pui otrava prin pod ca s-ar putea sa moara intr-un colt la care nu ai acces si sa miroase ingrozitor o perioada lunga. Te sfatuiesc sa pui o capcana, care il prinde viu sau mort, in locul unde vezi ca are activitate si asta sa o repeti si dupa prinderea primului exemplar. Daca vrei pot sa iti dau cateva modele de capcane care sunt indicate pentru acesta problema din internet (pe germana, ceea ce sti deja)

| Roby67 a răspuns:

@MarionEL, ai aflat ce specie este?

| Roby67 a răspuns:

MarionEL, dupa relatarea ta mai amanuntita sunt si eu de parere ca confuzia este clara. Dar eu nu cred ca prietenele tale fac un taraboi mare noaptea. Sau gresesc?

| covexrobu a răspuns:

Pai daca nu este sobolan atunci inseamna ca este soarece. Sau vreun dihor.

| laurici_3736 a răspuns:

Toamna trecuta am avut o experienta aproape identica.Am pus otrava dar nu am gasit inculpatul, atunci am astupat toate gaurile in afara de una intr-o pozitie dificila sub pazie unde am montat o cursa,, gura de lup'' [e foarte uzuala se gaseste peste tot], in ideea ca daca trece de cursa oricum poate cade in gol. Dupa vreo 4 zile aud la2 noaptea chirloman, am iesit cu o lanterna si am vazut un dihor[un animal foarte inteligent] prins. Dimineata l-am dat jos, ma rog dupa ce ne-am chinuit 2insi sa-l achitam ~1/2 ora. Avea 80 cm lungime. P. S: CIND PUI CURSA SA O FIERBI INAINTE 1/2 ORA [STERILIZEZI] SI SA NU PUI MINA PE EA, DIHORUL DACA SIMTE MIROSUL OMULUI FUGE SI NU-L MAI PRINZI. Spor la treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i blanos pentru ca astea cu blana urasc vata de sticla.Cred ca-i vreo pasare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde ai gasit capcana gura de lup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi poate trimite cineva o schita pentru construirea capcanei gura de lup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau si eu schita unei capcane gura de lup

| PennyLane a răspuns:

Poate casa ta e bantuita?