mira
| mira a întrebat:

Un apartament de bloc poate fi termoizolat din interior? Care ar fi inconvenientele? Mira

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am termoizolat dormitorul pentru ca e pe colt.Singura problema este ca ti se reduce din spatiu cam3-4 cm pe toate lateralele si implicit mizeria.Conteaza f mult. Fata de sufragerie (care nu e izolata fiind in mijloc)am cam cu 3 grade mai mult, dar si tine mai mult caldura(am centrala de apartament)Ideea este sa-ti faci si imprejurul tocului mde la geam.Eu nu mi-am facut, mi-a mucegait( dar numai la coltul geamului)si azi vara mi-am izolat si geamul, dar alta mizerie, alta cheltuiala...

7 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Ca inconveniente ar fi deranjul produs. Daca apartamentul este gol atunci este mult mai usor. Poti izola pe exterior si scapi de deranjul produs apartamentului.

| Dara a răspuns:

Da dar iti ia putin din spatiu. E mai buna izolatia exterioara.

| gixbanat a răspuns:

Iti ia din spatiu. In plus izolarea exterioara e mai buna. Fireste asta depinde de materialele folosite, si modul de executie. Eu in locul tau asi opta pentru exterior, dar daca ti neaparat pe interior e decizia ta.

| felician a răspuns:

Poate fi termoizolat si, o varianta buna, ar fi rigipsul si, la interior, vata minerala. Cu poliester ar fi si ceva dezavantaje - in momentul mutarii mobilei se pot fisura (chiar rupe) in locul cu pricina, iar daca izolarea cu poliester nu are si un spatiu unde sa respire liber, in spatele ei ar aparea un mucegai de mai mare frumusetea si un miros la interior de ai darama apartamentul!
Nu dau sfaturi, spun parerea! E mai putin costisitor ca daca stai la etaj, trebuie sa faci si o schela pe cand la interior se lucreaza doar peretii exteriori, adica cei care sunt direct afara si scapi ceva mai ieftin cu interiorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti ia mai mult din spatiu, si vei avea pereti dupa preferinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, polistiren si peste rigips placat cu rifix sau alt adeziv pentru placat rigips. Testat de mine, merge fara probleme!
Atentie mare la geam ploistiren extrudat de 20mm g.[rigipsul placat are rezistenta mare fata de polistiren cu plasa siglet in plus ca bani ajungi tot pe acolo diferenta findsuprafata ff dreapta care din glet nu iese cat de bun ar fi meseriasul tau plus o incalzirea camerei cel putin o data mai repede decit izolatia ext, incearca si nu o sa-ti para rau!
Eu sint f multumit si mi-a scazut factura la gaz cam cu 10 procente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este indicat sa pui termoizolatie pe interior.Vaporii de apa trec prin rosturi si imediat condenseaza pe peretele rece, apare mucegai pe care desi n-o vezi, e in casa ta, si nu e sanatos. Daca nu esti atent, se creaza puncte termice, si poate sa apare mucegai si la suprafata, de exemplu la spalet, sau colturi. Cel mai bine este sa pui pe exterior. Si oaia poarta lana pe exterior happy Nu te uita la grosime. Manopera, adezivul, schela, costa mai mult. Sa pui 15cm. Poti economisi energie de pana la 60%.
La blocuri ii mai complicat, ar trebui izolat intreaga cladire, inclusiv acoperisul.
Varianta cu polistiren pe interior poate functiona in anumite conditii: incaperea trebuie ventilata de mai multe ori pe zi, deschizi geamul foarte des, mai ales daca ai permopane.