| Intrebari373626 a întrebat:

Unde pot reclama un vecin care a construit casa care nu respecta anumite legi.

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic la Politia Locala, ei verifica, transmit la Primarie de unde primesc instructiuni cu privire la măsurile care trebuie luate.
Insa inainte de a face asta, ar fi de bun simt sa incerci rezolvarea amiabilă a problemelor care te afectează in mod direct.

| cristi202 a răspuns:

Am trecut prin asa ceva. Cu o școală unde se construia haotic și se încalca grav multe reguli de siguranță în constructii. Pina și soția mea, fără prea mare habar în construcții a realizat ca se intampla lucruri grave. Eu cand am văzut, cunoscând, m-am îngrozit. La fel și un prieten arhitect, cand a văzut fotografiile ce le-am făcut. El m-a îndemnat sa fac o sesizare la inspectoratul județean pentru construcții.Am făcut-o pe mail, am primit răspuns, și imediat scoala a avut parte de o inspectie, care a dus la remedierea problemelor.

Bula
| Bula a răspuns:

In functie de normele legale incarcate, poti depune plangere la primarie, la inspectoratul teritorial de constructii si/sau in instanta.

| relian a răspuns:

Uite asa va faceti dusmani,apoi va luati la bataie laughing scandal,apoi va plingeti ca nu stiu ce va face vecinii.
Veziti de tigaile tale,e casa lui face ce vrea.,respecta sau nu legi,nu vad care este problema ta, stai tu in casa aia, sa zici cade casa pe tine?
Daca nu atunci nu stiu ce va amestecati in tigaile altora laughing nu ai putut sa vezi ce oameni rai, cum de va mai rabda pamantu asta nu stiu.
Exacy cum se spune daca vecinu face ceva si tu nu poti hai sai dai in cap, specific romanesc

| NotNamed a răspuns:

Primarie. Cred ca ti.a facut ceva vecinul ala de ai pica pe el sa ii demoleze astia casa.

| floresdemayo a răspuns (pentru NotNamed):

Poate că e vorba doar despre nerespectarea distanței dintre ferestre spre fondul vecin (proprietatea celuilalt).

| NotNamed a răspuns (pentru floresdemayo):

Ai mare dreptate, nu m.am gandit la asta. Ma gandisem la norme, legi incalcate in construirea intregii case. Mai sunt unii care le construiesc ilegal fara proiect scris si desenat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primarie.

| KR0NSTADT a răspuns:

La primăria unde este arondată zona. Să ceri număr de înregistrare a reclamației, ca să poți verifica dacă s-au luat măsuri.

| Annaaaaaa5115 a răspuns:

La primărie

| alexTHEbombăr a răspuns:

La mine jokere

| avas24larisa8ale a răspuns:

La primarie.