| Ada477 a întrebat:

Unde stau eu cu chirie avem un frigider foarte vechi. De ceva vreme am observat că emana un miros ciudat, a acid. Poate să emane ceva toxic?

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca frigiderul functioneaza, sigur nu emana nimic. Un frigider care scapa agent frigorific intr-o asemenea masura incat sa fie detectabil, cu siguranta devine nefunctional in cateva ore, cu atat mai mult cu cat in general aceste substante sunt inodore. Amoniacul are într-adevăr un miros specific, dar asemenea frigidere nu se mai fabrica de vreo 50-60 de ani, decat pentru rulote si ambarcațiuni.
Spala-l bibe cu o solutie de apa cu oțet 1:1, otetul este un foarte bun dezinfectant, elimina rapid mirosurile si chiar daca in momentul utilizarii are un miros foarte puternic, acesta dispare in cateva minute.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru Ada477):

Cat de vechi? Poti identifica marca si modelul?

| zilog a răspuns:

Eu chiar am reparat televizoare monitoare imprimate frigidere aragaze combine frigorifice chestii de toate felurile. Am si spart am si stricat frigidere asa ca eu cred ca daca a inceput sa miroasa urat
ai putea sa iei clor si sa il speli bine bine de tot fara apa
direct cu clor pe dinauntru pentru ca nu cumva sa fi dezvoltat vreo bacterie ciuperca mucegai

atentie prin clor trece curentula sa ca trebuie sa il scoti din priza cand te joci cu clorul

Iar daca dupa ce ai aruncat majoritatea lucrurilor din el si ai lasat doar strictul necesar doar ceea ce este prospat

mai face figuri mai miroase
il iei de stecher si il aruncipoe geam
vezi sa nu cada in capul cuiva
mai intai pui o persoana jos care sa se asigure ca nu trece nimeni

apoi te faci ca nu era frigiderul tau ca nu stii nimic
nu ai vazut nu ai auzit nici pe acolo nu ai trecut

De ce spun asta

penmtru ca sa iti repari un frigider care scapa freon costa aprpxoimativ 300 lei ca sa iti si vina un frigotehnist acasa la tine
pentru ca o sa gasesti multi frigotehnisti care o sa spuna ca vin vin vin si nu o sa mai vina daca iti cer sub 200 lei

NICI UN FRIGOTEHNOIST DE PE PLATNETA ASTA NU DA GARATIE

| VoidEternal a răspuns (pentru zilog):

Daca toată lumea ți-ar asculta sfatul, nu-i așa că ți-ar fi scârbă să mai ieși pe strada printre gunoaiele altora?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Vezi in spatele lui, ar trebui sa aibă un spatiu de depozitare unde curge un lichid (apa probabil) și se impute.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Aveti grijă mare poate fi amoniac acel gaz si mirosul lui este toxi rău

Răspuns utilizator avertizat
| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Ada477):

Poftă bună ce sa ziclaughing))

Răspuns utilizator avertizat
| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Ada477):

Muncește cinstit apoi strângeti bani si apoi du-te cumpărați unul si punețil in altă cameră

Răspuns utilizator avertizat
| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Ada477):

Păi pune-l pe balcon pe ăla stricată spalăl bine de tot înainte să-l pui undeva

Iar pe cel nou folosești doar nu vei sta cu cel stricată in casă să-l folosești in halul ăla vei contamina mâncarea apoi o vei consuma si nu va fi bine deloc riști sa-ti pui viata in pericol la din cauza la alimentația stricată și i plus de asta ăla frigiderul acela stricată nu-i bun de nimic va puteti întoxica într-o zi din cauza lui

Păi nu-i mai bine sa stai cu unul bun decât cu unul stricată in casă? ia găndeste te puțin măcar mai bine așa că măcar unul este bun decât frigiderul ăla stricată nu-i mai bine așa?

Eu spun că da alegerea este a ta dacă este bine sau nu eu doar am spus ce făceam eu dacă eram in locul tău atâta tot mai departe tu decizi ce este mai bine pentru tine si viata ta

Răspuns utilizator avertizat
| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Ada477):

Mi-ai mâncat sufletul cu frigiderul tău-_-

Eu dacă aveam așa frigider nici nu mai stăteam pe gând ma băgam în el si ma aruncam pe scări cu el -_-

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Ada477):

Nu sunt acolo să pot vedea frigiderul in ce situație este se află sa pot spune ceva concret din cate am înțeles frigiderul are probleme

Chemă pe cineva să-l repare nu sti cand te trezești cu el deodată face un scurt undeva si boom te faci nageți eu vorbesc serios-_-

| blairelovesmusic a răspuns:

Verifica-l, nu mai sta pe ganduri.

| badpanda a răspuns:

Poate nu l-a mai igienizat nimeni in ultimii 15 ani.