| Ionut7743 a întrebat:

URGENT

Salut. Aseară am comis-o...

Am vărsat un pahar plin cy pepsi pe perete.

Nu nu eram beat, era semi întuneric și am dat cu mana peste el.
Cum curat urmele de suc de pe perete fără sa stric vopseaua?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Nu se intampla nimic, dar era mai bine totusi sa fi actionat aseara.
Ia un lighean cu apa calda si ceva solutie sa faca spuma si o carpa si sterge frumos urmele.
Bafta!

| Ionut7743 explică (pentru anonim_4396):

Era prea târziu și doarmea prietena și nu puteam sa fac Multă galagie. O sa încerc azi când ajung acasă. Mersi

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La zugravire se lasa obligatoriu "culoare" rezerva pentru asemenea reparatii.
Dupa ce se usuca, cu ajutorul unei pensule (nu cu carpa! ) aplici subtire din vopsea, in locurile patate.
NU da cu alte "solutii minune", mai bine lasi asa si se zugraveste intreg peretele din nou, daca e prea deranjant aspectul ramas dupa uscare (3-4 zile).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Ma scuzati dnu Expert c-am putut sa spun o asemenea "aberatie".
Omul cauta si el sfaturi cum sa curete pata de pe perete... Tu ai citit bine intrebarea?

| Ionut7743 explică (pentru anonim_4396):

Am reușit cu apa și săpun. Mersi mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut7743):

Sa fi sanatos!

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit intrebarea, dar n-a specificat cu ce vopsea a fost peretele.
Daca a fost vopsea lavabila, ulei sau asemanator, atunci urma de pepsi se poate sterge cu apa simpla, cu ajutorul unui burete sau o bucata de carpa.
Daca insa o fost zugravit cu var sau huma, atunci stergand vopseaua chiar si cu apa simpla, situatia se va inrautati, zugraveala spalandu-se si ramane o pata mai mare, urata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Da, stiu, detalile mici fac diferenta. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi dai in cap mie ca n.am gandit ca si tine la inceput...

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Un asemenea "detaliu mic" poate sa costa omului peste 1000 lei, adica re-zugravirea camerei, cu tot deranhjul cu care se alege. O greseala care in loc sa ajute, distruge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Cu toata stima dnu Expert, cred ca prea exagerezi.
Pana la urma eu am dat raspunsul bun... Daca n.ai observat.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place ca ai folosit expresia "dnu Expert". happy