| anonim_4396 a întrebat:

Urgent,vreau sa cumpar o pompa submersila
ce inseamna
A inaltime de absortie
B inaltime de refulare
Vreau sa cumpar acest produs de la eMAG
https://www.emag.ro/......DBMH7MBBM/

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Da! Asta mai merge dar nu cobora pompa mai jos de 22m!

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Înălțimea de absorbție = distanța (pe verticală) dintre sorb și pompă (dacă e din aia cu furtun, nu submersibilă);
Înălțimea de refulare = distanța (pe verticală) dintre pompă și capătul furtunului de evacuare.

| relian a răspuns:

A explicat mihai cum sta treaba dar tu dai castigator alt raspuns laughing total in afara subiectului, frumos n-am ce zice laughing, ai intrebat cei aia absortie si refulare, iar mihai tia explicat. Daca tu intelegi altceva sau nu intelegi nimic cere explicatii si mai simple, desi eu cred ca a explicat f simplu.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru relian):

Asta pentru ca la momentul respectiv mihai nu raspunsese ci dupa ce am acordat funda

| relian a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Asa deci primul raspuns primit,deja l-ai si dat ca si castigator,deci inseamna ce anume? Eu zic daca l-ai dat castigator, inseamna ca ai priceput tot, adica gresit laughing iar daca stiai ca nu-i raspunsu bun, asteptai sa apara un raspns, zic eu, dar na poate gresesc.Nu e nimic,eu doarna am facut o observatie, stai linistit ca nu am nimic cu nimeni, doar ca e bine sa facem observatie, ca lumea sa retina doar ce este corect, tot eu zic, nu stiu daca e bine dar eu asa as face.

| lpavel a răspuns:

Treaba cu refularea nu prea o inteleg nici eu insa iti pot spune sa te ghidezi dupa inaltimea de absortie si dupa Wati, cu ea nu vei da gres! A ta e cam slaba, cumpara una de la 1000W in sus! de ex. pompa asta sa n-o bagi intr-o fantana mai adanca de 7 metri, 3m sa ramana in plus daca vrei sa folosesti pompa mai mult timp, daca o vei baga la adancimea de 10m cum scrie acolo e posibil sa nu-ti mearga nici macar 1 an dar asta depinde si de cat va fi folosit. Sper ca ai inteles cam ce am vrut sa-ti spun!

| IIIshaneIII a răspuns (pentru lpavel):

Asta e buna?, putul are 20m https://www.emag.ro/......DVV2CKBBM/

| lpavel a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Vezi mai cauta poate gasesti una cu absortie de 27-30m, un a de asta ar fi perfecta pentru tine!

| IIIshaneIII a răspuns (pentru lpavel):

Mersi mult pentru ajutor

| lpavel a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Cu placere!

| lpavel a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Da! Asta mai merge dar nu cobora pompa mai jos de 22m!