| Andy0202 a întrebat:

Va salut, am o camera de bord cu un fir care s-a rupt si zilele astea am făcut un test cu un cablu usb de la s7 si a funcționat, cum as putea sa mufez un fir stricat (ma refer de la un alt telefon pe care nu-l mai folosesc) si capatul firului este taiat, stiti vreun video ceva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de:
- cunostinte minime de electronica
- AVO metru
- contra-mufa pentru masurarea cablurilor
- Ciucan /pistol de lipit
- fludor
- sacaz
- scula de dezizolare
- banda izolatoare din plastic
Daca le ai pe toate de mai sus, atunci desfaci camera, identifici conexiunile spre mufa USB, dupa care tai-, dezizolezi-, cureti si cositoresti cablul nou, corespunzator originalului defect.
In final izolezi partile dezizolate, montezi camera laolalta si este gata de functionare.

Daca-ti pare complicat, atunci cauti un electronist dispus sa schimbe cablul sau iti cumperi alta camera.

| Andy0202 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos pentru răspuns!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine stai in casa, lasă masina ca nu e importantă acum in zilele astea de covid.

| Andy0202 explică (pentru CristiDinBucuresti):

A da sigur, nu ies din casă fara a avea o treaba urgenta, de plictiseala mi-a venit sa fac un test ca stiam ca am o camera pe care nu mai mergealaughinga) si ma gândeam ca ar fi buna o camera pe masina.