| Florea_Marinel_1957 a întrebat:

Vă salut! Am plantat un cires în această primăvară care s-a prins, pot să- l replantez intr-un alt loc în toamnă?

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie neapărat?
Dacă da, atunci ia-l cu pământ, pe o rază de 40-50 cm în jurul lui, sub forma unei plăci pătrate, incat sa nu-i distrugi rădăcinile, iar apoi poți să îi asezi bine, intr-un pâmânt amestecat cu îngrășământ. E ceea ce făceam eu, tu poti să mai intrebi pomicultorii de pe diverse grupuri pe Facebook. Asculti tot si ei din sfaturile lor doar ce-i bun.
Citste si mai jos, sfaturi utile:

https://gradinamax.ro/articles/cum-se-planteaza-corect-ciresul

| anonimg a răspuns:

În locul tău aș solicita intervenția unui specialist în pomicultură. Îl găsești de obicei la producătorii de puieți. Posibil să fie nevoie și de niște suplimente nutritive.

| Catrice a răspuns:

A înflorit?

| Yuoia a răspuns:

Risti sa nu se prinda a doua oara.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Da. Însă ar fi indicat să repeți procedura exact ca la prima plantare, cu mocirlirea rădăcinii cu tot ce trebuie.
N-ar fi rău apoi să torni în jurul tulpinii vreo 10 găleți cu apă.