| anonim_4396 a întrebat:

Vă salut din nou. Am o casă în construcţie şi din spirit de economie încerc să fac interioarele cu forţe proprii, dar acum mă voi referi la tencuirea pereţilor. Am urmărit cu interes diverse metode de tencuire mecanică. Cea mai la îndemână ar fi tencuirea cu maşina de tencuit „de mână", am încercat să construiesc una, dacă partea de tăblărie nu e nu ştiu ce, partea de distribuţie a aerului prin nişte „diuze speciale" mă depăşeşte, nu-mi iese. Cunoaşte cineva „secrete ale bunei funcţionări a maşinii de tencuit mecanice, binenţeles dacă este construită corespunzător? Mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| valentin123231 a răspuns:

Nu merita sa cumperi sau sa costruiesti o masina de tencuit doar ca sa tencui casa propie si iti va lua timp sa costruiesti una asa ca nu merita, trebuie sa te ocupi cu asa ceva ca sa scoata si profit pentru investitia facuta.Partea de distribuitie a aerului este un compresor, avantajul intre masina de tencuit si tencuirea manuala este viteza de lucru, de obicei masina de tencuit se foloseste cand ai suprafete foarte mari de facut si randamentul trebuie sa fie foarte ridicat ca lucrarea sa fie profitabila, eu nu vad economia aici daca nu te ocupi cu asa ceva. Cumpara un boloboc, o mistrie, si un dreptar sau in loc de dreptar cauta un lemn mai lung cu marginea dreapta si treci la treaba dar daca nu ai treaba cu constructiile eu zic ca pierzi timpul degeaba si vei face peretii strambi. Spor la treaba

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De obicei nu sunt de acord cu relian, dar de data asta sunt nevoit sa ii dau dreptate. Cel mai simplu, sigur, elegant, eficient, ieftin este sa folosesti tencuiala uscata, adica placarea cu rigips.

| relian a răspuns:

Bani irositi aiurea tencuirea peretilor cu ciment.Nu stiu sa raspund la problema ta,nu stiu despre ce masina este vorba dar parerea mea este ca voi nu aveti ce face cu banii laughing pune profule pe pereti si tavan,izoleaza cu vata sau alte materiale si pui rigips aia e to,nu-ti trebuie masina nu-ti trebuie meseriasi,si o sa fie cald si bine iarna, cu economie de combustibli.Ce faci tu stii cum se numeste ala? Beci, ceva spatiu unde sa tii muraturile laughing cimentu tine racoare frate asta daca nu stiai, toata iarna peretii aia or sa radieze frig, indiferent cata caldura vei face tu, peretii aia vor sta reci pun pariu pe ce vrei.Deci din spirit de economie si confort ar fi bine sa faci asa cum zic, asta daca intelegi ce am spus, daca nu dai cu masian dai cu ciment iarna doara nu bag eu pe foc ca la locomotiva laughing

Răspuns utilizator avertizat