| alingam a întrebat:

Va salut! Locuiesc un mediul rural si am o mare dilema in alegerea unei centrale. Am de optat intre o centrala pe peleti si una pe gaz (menționez ca nu avem sursa de gaz si ma gandesc la o butelie de aceea mare 2-3 mii litri), va rog daca stie sau a intampinat cineva dilema mea sa ma ajute si pe mine... Care ar fi mai rentabila, ar consuma mai putin? Eu sincer ma gandesc la cea pe gaz! Va mulțumesc anticipat pentru sfaturile date!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde si de suprafata de incalzit corelata cu banii tai. Una pe peleti (foarte buna. Randament 92%) este, la 30 Kw, circa 14.000 lei. Cresterea accelerata a pretului gazelor naturale face ca aceasta sa fie mai putin rentabila si mai si vor sa puna impozit pe poluare pe ele. Citeam un comentariu: "Eu am centrala pe GPL Viessmann de 35kw si am platit pe luna decembrie 2000 Ron. Casa este izolata la exterior cu polistiren de 10cm iar mansarda cu 40cm vata minerala. Am uitat sa va spun ca suprafata incalzita este de 168mp utili."

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este bine pusa întrebarea și aici. Dar cel mai bine este să ceri sfatul unor specialiști cum sunt cei de mai jos sau alții:
https://www.roinstalatii.ro/blog/centrala-termica-pentru-casa-sau-vila-a164

| NLS a răspuns:

Centralele pe peleti sunt aproximativ la fel de eficiente ca si cele pe gaz (undeva la 90% +-5%)
Centralele sunt mult mai scumpe decat cele pe gaz (chiar de 5-6 ori mai scumpe), iar pretul pentru incalzit e cam acelasi.
Pe perioada mai lunga, pretul gazului s-ar putea sa se modifice mult, eu as opta pentru lemne sau peleti.

Buteliile mari nu sunt de tinut pe langa casa, daca vrei sa nu te vedem la ora 5 la Pro.

| ReZiSTorr a răspuns:

Lemnele

| Lizuca1234 a răspuns:

Si noi am optat pentru centrala pe peleti si incalzire in pardoseala. e mult mai rentabil.