| claudica a întrebat:

Vi se pare ca mobila veche e urata?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mi se pare ca mobila urata e urata. Varsta nu are nicio legatura cu asta, mobila poate fi veche si frumoasa, dupa cum poate fi noua si urata. Sau pur si simplu nepotrivita.

| silvio a răspuns:

Pai daca e urata, e urata si noua, nu trebuie sa fie veche ca sa fie urata happy
iar uratul si frumosul depind de perceptia fiecaruia... happy

| undercovergirl a răspuns:

Moda se schimba cu rapiditate, noile trenduri apar si dispar exact in momentul in care credeam ca ne-am adaptat cerintelor. Stilul diverselor perioade din trecut reapar cand si cand in prezent, intr-o alta forma, usor stilizata, demonstrandu-ne insa, ca trecutul se va impleti mereu cu prezentul intr-o maniera mascata.
daca esti adeptul unui stil clasic in acest sens, afla ca mobila cea mai admirata la momentul actual este cea reconditionata. Ea pastreaza din farmecul trecutului doar in ceea ce priveste aspectul si emotia pe care o transmite, dar nu trebuie in niciun caz sa poarte semne ale trecerii anilor. happy

| zorialbi a răspuns:

Eu am in casa mai mult mobila veche, mostenire de la bunici si imi place foarte multhappy Pentru mine are si valoare sentimentala, pentru ca imi aminteste de ei si mi-ar parea rau sa o schimb...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ese pastrata, nu.
Dar daca este veche si urata, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toata mobila veche e urata. exista mobila noua mai urata decat cea veche

| anna01 a răspuns:

Nu toata mobila veche este frumoasa sau necesara.Doar s-o pastrezi pentru reimprospatarea amintirilor sau pastrarea traditii este...demodat.In plus, este foarte greu de mutat in casa si unele corpuri mobiliere chiar ocupa inutil un spatiu care ar putea fi intrebuintat altfel.Nici mobila noua nu este frumoasa sau de calitate, dar reflecta o noua etapa.Mobila veche are un miros, nu stiu, ceva stagnanat, molesitor.Nu ma inteleg ca as fi impotriva vechiului, trecutului sau fara respect, dar sincer, sunt atat modele imbietoare in magazine si la preturi convenabile. Dac ai in plan, poti vine mobila veche pe un pret avantajos(depinde din ce lemn e confectionata, starea etc).

| AlecSSyA a răspuns:

Acum depinde si de gustul omului.Deci nu pot sa iti dau un raspuns clar.

| stoean a răspuns:

Mobila veche este de o calitate mai buna, eu am un sifonier de 200 ani, este o raritate.