| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare corect cum a procedat un instalator? Pe scurt:
Vorbim despre o casa cu etaj, sistem de incalzire: centrala pe peleti.
A plecat din centrala cu o singura teava pentru tur si retur si undeva in peretele casei a distribuit teava de tur si de retur cu un racord in T in care o teava se duce la distribuitorul de calorifere pentru parter si altul pentru etaj.
(Nu a plecat cu o teava pentru parter si o alta teava separat pentru etaj)
Sper ca m-am facut inteles cat de cat.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cate calorifere ai in total?

| PringAloe a răspuns (pentru regis):

13(7jos,6sus)

| regis a răspuns (pentru PringAloe):

Nu ai nevoie de 2 pompe. Am avut 12 calorifere pe o centrala de 24 si au functionat fara probleme, cu pompa pe treapta II, cu trvile trase pe traseul cel mai usor, fara circuite echilibrate, fara distribuitoare si fara orice alte avioane.
Faptul ca T-ul nu este la plecarea din centrala nu are relevanță.
Eu zic sa aerisesti caloriferele si sa faci echilibrarea hidraulica a instalatiei (cu un search pe google gasesti cum se face).
Daca vrei o treaba buna, pune robinet cu cap termostatat pe fiecare calorifer.

| tzionut a răspuns:

Pai a procedat corect, Cum ai fi vrut sa faca? Din moment ce din centrala intra 2 tevi si ies 2 (intrare incalzire, iesire incalzire, intrare apa rece, iesire apa calda) + alimentare gaze...

| PringAloe a răspuns (pentru tzionut):

Am inteles, eu am chemat un alt instalator datorita faptului ca eu un deficit mare de caldura la parter, sus se incalzeste bine, jos tevile de pe distirbuitor (tur) sunt fierbinti iar la calorifer rece gheata, el mi-a spus ca cine mi-a facut instalatia a procedat gresit, si ca trebuia sa plece din centrala cu 2 tevi de tur si 2 de retur, adica acel T sa plece imediat ce iese teava din centrala, si sa se monteze pentru fiecare etaj cate o pompa pe retur(pentru fiecare etaj) el a mai spus ca in momentul de fata debitul este mai mic la parter fix pentru aceasta cauza, ca nu s-a facut cate un tur si retur separat pentru fiecare nivel al casei(parter si etaj1)

| annaprodan21 a răspuns:

Mnie mni sa pare co poroceredat corotect.