| domnitaRalu a întrebat:

Voi cat de des consumati leurda, si cum o pregatiti?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mancam des, mai ales cand este sezonul (acum, in aprilie).
Chiar azi dimineata am mancat salata de leurda. happy

Iata reteta:
O mana mare de leurda (2-3 legaturi) sae curata de coada frunzelor si se taie marunt
3 oua se fierb tari si se taie cubulete marunte
Leurda si ouale taiate se amesteca bine intr-un bold incapator cu 3-5 linguri de maioneza (sau cu iaurt).
Se consuma cu furculita impreuna- sau pusa bogat pe felii de paine proaspata.
Pofta buna!

Leurda taiata marunt se poate manca in multe alte feluri:
- amestecat in papara
- in clatite /placinte cu urda
- pogacele cu leurda
- etc.

ATENTIE!
Frunza de leurda se poate confunda usor cu frunzele florilor de lacramioare, care insa sunt foarte toxice!
Leurda traieste in paduri, parti mai umede, iar lacramioarele in gradini. Si florile lor sunt diferite.
Totusi, este bine sa cumparam leurda de la piata, de la cunoscatori.

3 răspunsuri:
| kopli a răspuns:

Stiai ca leurda este usturoi salbatic?

| KKronstadt a răspuns:

O consum cat tine sezonul ei. Cat mai simplu: ori cruda cu putina sare, ori o salata cu putin ulei/sare/otet. Dar, o fac mereu pe stomacul gol, cat tine sezonul, pentru o detoxifiere maxima. Leurda trebuie consumata proaspata si fara alte adaosuri pline de mofturi culinare.winking