| Alli23 a întrebat:

Voi unde puneti rufele la uscat? E ok sa fie puse in camera? Nu este toxic de la mirosul de detergent?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca le pui in casa, trebuie sa ai un dezumidificator si sa tii geamul deschis pe toata perioada in care se usuca. Eu le usuc in balcon

| Adry05 a răspuns:

Si eu tot in camera le usuc

| RAY a răspuns:

Normal ca nu e ok, asa ceva nu am auzit, oriunde numa in camera nu, stai la bloc?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Voi unde puneti rufele la uscat?
afara, stau la casa

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pe balcon. Nu e vorba de mirosul de detergent, ci de umiditate si faptul ca vei face mucegai.

| siriusblack98 a răspuns:

Contrar antevorbitorului meu, Ray, le poti pune la uscat si in camera daca alta optiune nu ai (pe balcon, afara). Eventual poti sa lasi geamul deschis si/sau usile dintre camere.Nu vei muri intoxicata deci stai chileanu'.

| Lostlyric a răspuns:

Este ok. N-o sa mori. Deschide geamul cat le ai la uscat. Eu am garsoniera fara balcon, deci...nu am alta solutie. Le pun pe uscator si deschid geamul. Mare branza!

| kopli a răspuns:

Daca sunt bine clatite, nu ar trebui sa mai fie miros de detergent. Asta ar fi o problema si la purtat, nu doar la uscare. Daca nu sunt bine clatite, da si mirosul poate fi toxic.
Insa e bine sa fie uscate afara, in curent de aer (eu le usuc pe balcon, in soare si vant). In casa (baie, camera) se umezesc peretii si poti face mucegai. Mai vad pe unii ca usuca in bucatarie. Mare greseala. Mirosul de mancare intra in rufe. Poate chiar si grasimile ce le pot contine aburii ce se ridica din oale/cratite.