| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Vopseaua de metal se poate da peste rugina si praf?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Peste praf nu. Peste rugina se pot da doar vopselele speciale, cu inhibatori de rugina. Chiar si așa, se recomanda curățarea suprafețelor.

| darrio2007 a răspuns:

Se poate dar nu protejeaza eficient.

| mihai69 a răspuns:

Se poate, dacă vrei să reziste trei zile.

| anonimg a răspuns:

Cu o perie de sarma se poate curata rugina.
Apoi este recomandat sa se foloseasca grund pentru metal mai inainte de vopsea. (Grundul este ca o vopsea, dar mai rezistent la rugina.)
Dar merge si vopsea fara grund. Important este sa se curete rugina cu peria de sarma: https://www.dedeman.ro/ro/perii-de-sarma-manuale/c/802

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate cum sa nu.
Dar nu prinde, si dupa ce se usuca, crapa si se face ca niste fulgi asa.
Trebuie intai curatat cu smirgel, sters cu solventi, dat cu grund, smirgheluit iar, sters de praf cu o carpa uscata, si apoi vopsea.

| maaaaaaaaaaaaal a răspuns:

Inainte sa vopsesti un metal rugint trebuie sa il freci cu peria de sarma sau smirgel si daca vrei sa nu treca rugina repede prin vopsea ii dai un strat de grund si dupa aceea ii dai vopseaua.