| SasaSasa2000 a întrebat:

Vreau sa calculez cat curent electric și bani consuma becurile mele, doar că nu știu cum.
1. un bec are 3.5W asta înseamnă că într-o oră consuma 3.5W?
2 cat consuma un bec de 3.5w în o ora? Cat mă costă?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

3.5W = 0. 0035 KWh
Daca 1 KWh costa aproximativ 0.50 lei, iti poti calcula cat consuma becul tau in 285 ore.

| sierra1 a răspuns:

" SasaSasa2000 a întrebat:
cat consuma un bec de 3.5w in 3 ore? dar în 1ore?"

tu faci mișto de noi, așa-i?

| relian a răspuns:

Normal ca nu stii,nici nu ai cum decat daca monitorizezi cumva laughing de unde stii tu cat tii tu becurile aprinse? Poate tu nu esti acasa,cine sta sa se uite la ceas cat tine un bec aprins laughing
Ca sa afli sigur cat consumi doara cu becurile,ar trebuie sa ai numa un singur circuit la toate becurile,ceea ce se poate,iar la plecare sa pui un contor, asa vei contoriza cat consuma acele becuri pe o perioada anume, dar sigur o sa ai variatii de la luna la luna fctie de ce faci tu acasa, de ce luna este daca e iarna sau vara si etc.
Pretu il stii de la factura ceti vine, adica pretu pe KW si asa rezolvi.
Dar nu are rost sa faci asa ceva pentru ca nu becurile sunt alea ce consuma mult, daca ai avea consum doara de la becuri alea ar fi nimic.
Daca nu ai bani sa platesti atunci banui ca nici bani sa cumperi becuri cu LED nu ai laughing
La ce ai intrebat tu cat consuma un bec de 3.5 wat in 1 ora raspunsul este 3.5 wat.Cat te costa? Tu trebuie sa stii cat platesti pe kw, ai un plan undeva zice cat te taxeaza compania pe kw ora.
Daca stii cat te costa 1 kw transformi wat aia 3.5 in kwat si ai aflat, dar este ceva nesemnificativ, cineva pe aici se pare ca tia calculat deja, nu stiu ce anume mai vrei sa afli?

Nu stie nimeni cate ore tii tu becurile aprinse laughing daca asta nu o stii tu noi de unde sa stim? Cred ca ai ceva problema la cap laughing scuze la bec voiam sa zic laughing

| Panamax a răspuns:

O sa ajungi ministrul economiei.

| SasaSasa2000 explică:

Nimeni până acum, nu a oferit răspunsuri concrete.

| regis a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Toți ți-au oferit răspunsuri, tu ești cel care nu le înțelege. Încerc si eu.
1. Un bec de 3.5 W consuma 3, 5 Wh intr-o ora, adică 0, 0035 kWh pe ora (Wh=watt ora, kWh=kilowatt ora).
2. Un bec de 3.5 W consuma 3, 5 Wh intr-o ora, adică 0, 0035 kWh pe ora (stiu ca am raspuns deja, dar ai întrebat de doua ori). De costat costa diferit, in funcție de prețul negociat cu furnizorul. In principiu, 1 kWh costa mai puțin de un leu, deci va costa sub 0, 0035 lei pe ora, as aproxima la 1 ban la fiecare 4 ore de funcționare.

| sierra1 a răspuns (pentru regis):

N-ai cu cine...