| Stropdeploaie a întrebat:

Vreau sa colectez apa de ploaie! Locuiesc la bloc. Vreau sa-mi fac un sist de colectare de pe terasa direct in casa... Oare imi trebuie autorizatie de la primarie? Si a locatarilor?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce faci la tine pe terasă pe domeniul privat, trebuie să indepinească anumite condiții.
Din punct de vedere al primăriei, să nu schimbe arhitectura blocului.
Dacă colectezi de pe terasa ta, de pe balcon, nu sunt probleme.
Dacă colectezi de pe suprafața terasei acoperișului, apare un burlan aductor de colectare spre apartamentul tău. Să zicem că nici acesta nu ar modifica prea mult, deci cu primăria nu ai avea peobleme din acest punct de vedere.
Ceea ce faci dta pe acoperiș ca modificare încarcă structura de rezistență a blocului, astfel această modificare trebuie aprobată de undeva de la un organism pentru construcții cu autorizație de construcție, tot de la primărie de la un serviciu specializat.
Acoperișul blocului este o zonă de proprietate colectivă, astfel orice faci pe acoperiș ca instalație în interes personal are nevoie de aprobarea asociației de propietari.
Apoi se pun probleme tehnice. O colectezi. Apoi ce faci, bazin în apartament, de câți metri cubi. Cea pe care ai colectat-o și nu o poți depozita la tine ce faci cu ea? O lași să curgă la baza blocului? Nu poți, ai nevoie de un canal deversor spre canalizarea orașului. Altă cheltuială, Alte aprobări. Și ce ai câștigat? Câțiva litri de apă de ploaie, cu care ce faci? Este prea poluată la oraș ca să o poți bea.
Speli rufe cu ea, cum făceau bunicii noștri la țară?
Așa că vrei, dar merită?

| Stropdeploaie explică (pentru sadrian46):

Da Eu consider ca merita! Sunt unele tari in europa care colecteaza apa de ploaie! Pare aiure si primitiv. dar nu i chiar asa! Iar filtrata cred ca se poate si consuma!

| sadrian46 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Te rog, te implor, nu consuma așa ceva.
Dacă colectezi la țară într-o zonă nepoluată e ok.
Ce crezi tu, cum va fi pe acoperiș? Pe el păsăresc ciripelele. În aer e poluare la oraș de nu îți închipui. Ploaia o colectează din aer și ți-o livrează dtale. Colectezi poate apa de pe casa ta, dar nu de pe un acoperiș de bloc.
Dacă vrei să ai apă mai curată decât acea de la robinet, atunci fixezi un filtru pe robinetul de la bucătărie sau cumperi co cană de 2 litri prevăzută cu filtru.
Aiurea nu este, primitiv nu este.
Hai să zicem că o colectezi, în vederea consumului strict pentru prepararea hranei și gătit.
Calculează câți litri ai nevoie zilnic pentru tine și familie.
Astflel între 2 ploi, ai nevoie să colectezi consumul zilnic înmulțit cu intervalul dintre două ploi. Să vezi cât de mare bazin ai nevoie.
Unde îl pui în cameră? Nici o apă colectată astfel nu rămâne microbiologic pură în timp. O ții acolo în bazin o lună, se transformă într-o mică baltă cu alge și alte ființe mcroscopice pe care apoi le bei. E frumos, e minunat, dar nu este fezabil.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te speli cu apă de ploaie? Sau de ce ai vrea sa colectezi apa?

| oz_1736 a răspuns:

Sincer credeam ca ai gradina in spatele blocului, dar pentru consum propriu e sinucidere lenta. Daca ar curge la robinet apa industriala fiindca e mai ieftina ai face scandal, ca oricum cumperi apa. Parerea mea