| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Vreau sa construiesc o casa mica cu etaj, ce e mai ieftin la construcție? Bolțari, cărămidă sau lemn? Am auzit multe păreri contra și pro.

Răspuns Câştigător
| GouDidodino a răspuns:

Cred ca tu nu stii ce vorbesti si mai bine taci. Marina_Daniela a folosit un termen corect, boltarul este mare cat o cărămidă porotherm doar ca este facut din ciment si se poate fabrica si acasă.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Caramida este poate putin mai ieftina, insa cel mai bun material din multe puncte de vedere este BCA-ul.

| sierra1 a răspuns:

Decât iefitn și prost mai bine pune un ban și stai liniștit in căsuța ta din cărămidă Porotherm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar ai nevoie de etaj?, in timp o sa detesti faptul ca trebuie sa urci la etaj sa dormi si sa cobori ca sa mananci, daca iti faci sala de sport si zona de relaxare la etaj si le vei folosi ocazional si nu fortat de imprejurari, e in regula, preturile in aceasta perioada merg undeva la 300 euro pe m2, la gata, cu materiale de calitate medie, calculeaza-ti de ce suprafata utila ai nevoie si mai adaugi un 30% ca sa-ti dai seama cat vine suprafata construita, dupa care inmultesti cu 300e

porotherm, nu bca, nu lemn, nu altceva, caramida clasica nu cred ca se mai practica

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Boltarul este un element care foloseste la construirea boltilor. Nu are legatura cu caramida sau lemnul, din care se pot construi case. Esti sigura ca stii despre ce vorbesti?

| armiaso a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Se refera la bca, in unele regiuni ale tarii boltari = bca in limbajul popular.

| GouDidodino a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Cred ca tu nu stii ce vorbesti si mai bine taci. Marina_Daniela a folosit un termen corect, boltarul este mare cat o cărămidă porotherm doar ca este facut din ciment si se poate fabrica si acasă.