| miruna_3015 a întrebat:

Vreau sa cumpar o centrala termica pe lemne pentru incalzirea unei case cu cinci camere+baie...cam cat ma costa? raspuns urgenttt!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

O centrala simpla, eficienta si ieftina este Hoterm. O gasesti la 2500 RON in tara, la care se mai adauga transportul, care nu e o avere. Sau poate ai pe cineva care sa o cumpere din Ungaria, direct de la fabrica (din Arad sau Oradea sunt mai putin de 100 de km) si iti garantez ca iti scoti transportul si iti raman bani.
Pe langa centrala poti sa mai socotesti aproximativ:
- 2000 ron caloriferele cu robinete (de preferat termostatate)
- 500 un boiler electric cu serpentina pentru baie
- 1000 manopera
La aceasta suma se adauga tevile, fitingurile (greu de estimat fara o schita), accesorii suplimentare (vas de expansiune, pompa de recirculare, cos de fum etc), precum si eventualele "optionale", cum ar fi de exemplu un UPS care sa iti asigure functionarea pompei de recirculare in cazul unei pene de curent.
Acea trecere de pe lemne pe curent eu unul nu o recomand. Este un consumator imens, nu ti-ai dori sa porneasca accidental sau sa o uiti pornita cand pleci in concediu...

| Bouariu_Sorin_1988 a răspuns (pentru regis):

Deci in jur de 6000-7000 ok dar unde gasesc

8 răspunsuri:
| 9gygy a răspuns:

Am un vecin care a montat recent asa ceva. Centrala, caloriferele pentru 4 camere si tevile, inclusiv apa calda-rece la baie, cu manopera cu tot, 7600ron. El a facut instalatia pe cupru, dar poti opta pentru pexal sau polipropilena. Si mai are montat ceva la centrala, in cazul in care uita sa bage lemne, trece automat pe curent, deci nu isi face griji ca ramane in frig.

| laurentiu a răspuns:

Cea cu lemne este mai ieftina, in jur de 10-15-20 de mil preturile difera!

| Radu_5773 a răspuns:

100 milioane, funda big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e sa adunam tot ce iti trebuie, calorifere, tevi, robinete, centrala etc plus manopera 20 000 de roni, adica 200 de milioane, am o cumnata care are exact atitea camere cit ai tu si de la ea stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai centrala 3000lei iar restul inca pe atat

| Cr1s29 a răspuns:

Eu am dat pe a mea firma "Bosh" prinsa la oferta 57 de milioane potrivita casei mele... si am mai primit si o drujba electrica tot de aceeasi firma!big grin de la dedeman timisoara!