| Costel_Mocanu_1973 a întrebat:

Vreau sa erbicidez niste roșii asemănare cu erbicid senzor granițe. Cat se pune la pompa de 15 litri? Multumesc

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai instructiuni.

| relian a răspuns:

laughing cat se pune, cata apa beau daca imi este sete?laughing stai si te minunezi de unia ce intrebari mai pun. Daca ai luat erbicidu ala, trebuie sa scrie pe ambalaj, pai ce noi stim asa orice zboara laughing Trebuie sa stii cat se da la ha la suprafata si ce concentratie, asta sa iasa treaba buna.Ai priceput? Nu prea laughing ma gandeam eu ca pricepi.
La o suprafata de sa-i zicem X se da o anumita cantitate de erbicid ok? Erbicidu asta se pune in apa, se diluiaza ca altfel nu ai putea da asa concentrat.Deci trebuie sa aflam cat erbicid substanta activa se da la ha, in general asa se calculeaza la ha.De asemenea la ha este calculata si cantitatea de apa.Nu mai stiu exact ce formula era, dar este o formula.Tu ce poti sa faci este sa dai cu pompa, deci conteaza si cu ce anume aplici acest erbicid, cu pompa manual sau mecanizat? Daca ai suprafata mica stiu si eu in gradina, poti stropi asa cu apa curata, sa vezi cata apa iti ia sa stropesti acea suprafata.Asa afli cata apa trebuie sa folosesti. Dupa faci calcul la suprafata ta de teren cat erbicid trebuie.De exemplu daca la ha se folosesc 2 litri sau kg tu stiind suprafata ta faci calculu si afli cat trebuie, cantaresti, sau masori in cazu cai lichid erbicidu.bagi acest erbicid in apa care deja o stii si te apuci apoi de stropit. Poti face amestecu intr-un bidon ceva mai mare, de acolo umpli pompa siti ajunge exact cat trebuie,
In general oamenii stropesc pentru orice asa din ochi cum zic unia, adica pe substanta cumparata scrie de ex x% ei apoi baga cum zic aia acolo si stropesc.Problema este ca poti trece ca acceleratu si vei administra o cantitatea insuficienta sau poti insista caz in care dai prea multa substanta la unitatea de suprafata laughing.
Dar e bine si asa, daca ai mai stropit si stii sa nu dai sa ploua, atunci spune cat scrie pe ambalaju ala de la erbicid, vezi undeva scrie 2% sau 05% ori cat scrie acolo. Daca nu stii cat inseamna zii aici cat scrie si iti zic eu.
Ce sa zic uite exemplu ala cu 2%. Asta inseamna ca la 100 de litri de apa pui 2 litri de erbicid.Sau la 10 litri pui cat? 200 ml.La 15 litri de apa cat ai zis tu la exemplu ce am dat eu ai pune 300 mil de erbicid.E mult probabil dar e doar un exemplu.Asta e doar un exemplu asa teoretic.Tu vina cu ce scrie pe ambalaj sa iti pot spune.

| Kron5tadt a răspuns:

Intrebi, sau afirmi?